Přeskočit na obsah

Dvě bronzové medaile z Mistrovství Evropské unie

Ve dnech 13. – 22.8.2021 se konalo Mistrovství EU v Koutech nad Desnou. Bohužel i pro letošek je Mistrovství světa zrušeno, Mistrovství Evropy se bude hrát pravděpodobně jen hybridním systémem (hraje se online za přítomnosti rozhodčího). Mistrovství Evropské Unie se tak stalo nejdůležitější mezinárodní mládežnickou soutěží.

Do Koutů se sjelo celkem 81 hráčů z 9 šachových federací. Naši reprezentanti se tak mohli utkat s dívkami a chlapci z Bulharska, Rumunska, Slovenska, Německa, Švýcarska, Polska, Chorvatska a Finska.

Náš kraj reprezentovalo hned 6 hráčů:
D10: Eliška Janoušková
D14: Adéla Janoušková
H12: Jan Váňa
H14: Marek Janouš, František Škutil a Vítek Vilímek.

O trenérskou přípravu a rozbory partií „našich“ dětí se starali FM Jiří Tůma a IM Stanislav Jasný. A jak se dětem dařilo? Děti opět dokázaly, že Plzeňský kraj se ve světe neztratí, a i letos vybojovaly medaile.

Eliška hrála s o rok staršími hráči a dala jim pořádně zabrat. Dokonce porazila i hráče, který byl 2. na MČR v kategorii do 10 let. Velmi útočnou hrou překvapila kde koho a dvě vítězství na závěr turnaje jí zajistila 3. místo a bronzovou medaili.

Adélka bohužel v posledním kole chytla vedoucího hráče. I když jí soupeř nabízel remízu, Adi se rozhodla hrát na vítězství a zabojovat o první místo. Bohužel ji silný soupeř přehrál a Adi se posunula až na 3. místo. Adi hrála s o rok staršími soupeřkami, a tak bronzová medaile je velkým úspěchem.

Vítek a Marek letos hráli už naposledy. I když si asi oba pomýšleli na medaili, nakonec turnaj zakončili krásným 5. a 6. místem.

Honzík startoval také se silnějším ročníkem a letos v silné konkurenci obsadil v chlapecké kategorii 8. místo. Obhájil tak pozici, která odpovídala jeho nasazení.Franta startoval jako mladší ročník v kategorii H14.

Franta měl letos těžkou výchozí pozici, kdy byl nasazen ke konci startovního pole. V silné konkurenci dosáhl v chlapecké kategorii na 12. místo.

Tento turnaj je z hlediska šachového velmi přínosný, protože děti mají možnost trénovat s opravdu špičkovými trenéry. Kromě šachového programu byl pro rodiče a děti připraven i nešachový program. Hrál se ping-pong, chodilo se na výlety, plavalo se v bazénu, hrál se bowling. Myslím, že si to všichni náramně užili a budeme se těšit opět na příští rok.

Jako bývalá předsedkyně mládeže jsem na děti velmi pyšná. Děkuji jim za skvělou reprezentaci kraje a přeji jim hodně dalších šachových i nešachových úspěchů.

Výsledky najdete na https://chess-results.com/tnr573693.aspx?lan=5.
Partie a fotogalerii najdete https://www.chess.cz/mistrovstvi-evropske-unie/