Krajský přebor mládeže do deseti let

Dne 13. května se v Klatovech konal Krajský přebor mládeže do 8-10 let a KP mateřských škol, nejdůležitější turnaj pro tyto nejmladší hráče. Hrál se společný turnaj s tempem 20 min + 10 s/tah na 7 kol, všechny kategorie byly vyhlášeny zvlášť.

Zúčastnilo se celkem 40 hráčů, kteří bojovali v celkem pěti kategoriích: MŠ, HD8 a HD10. Postupovalo se na Mistrovství Čech do deseti let, které proběhne 15. – 19. listopadu v Teplicích. Hned pět šachistů mělo na tuto akci zajištěn přímý postup (Václav Koutecký, Lukáš Křivka, Petr Střihavka, Jan TomešTomáš Zelenka), až na Lukáše Křivku všichni v turnaji startovali. Na postup se mohli těšit nejlepší další čtyři kluci, děvčata hrají mistrovství jako open.

Jak bývá zvykem, v klatovské Sokolovně byl zajištěn bufet, v předsálí si mohly děti o pauze zahrát zahradní šachy, což většina z nich s radostí využila.

A jak se dařilo šachovým nadějím v sedmikolovém turnaji?

Celý turnaj a speciálně kategorii H10 suverénně vyhrál Tomáš Zelenka z TJ Plzeň Košutka, z. s., neztratil ani jeden bod a právem se těšil z prvního místa. Z tohoto vítězství se mohl radovat i klatovský Daniel Kreuzman, protože si Tomáš jako Krajský přeborník do deseti let vybojoval právo účasti i na Mistrovství Čech v kategorii H12, čímž uvolnil postupové místo v této kategorii právě Danovi. Zpět do našeho turnaje: Tomášovi na paty šlapal letenský Petr Střihavka, který se šesti body získal krásné druhé místo; právě prohra s Tomášem Zelenkou ho připravila o klíčový bod. Pěkné třetí místo získal ve stejné kategorii Antonín Bejvl (TJ Sokol Plzeň-Letná), který v turnaji nahrál celkem pět bodů.

Celkově ale skončil Tonda na čtvrtém místě, protože v kategorii dívek do deseti let si nejlépe vedla Barbora Tykalová z pořádajícího ŠK Sokol Klatovy, která získala šest bodů a obsadila celkové třetí místo ve společném turnaji. Na druhém místě v kategorii D10 skončila její sestra Eva Tykalová. Evička (r. n. 2017) skončila s pěti body na celkovém osmém místě a kromě stříbra v kategorii D10 jako bonus získala i první místo v kategorii D8 i se stala krajským přeborníkem v kategorii mateřských škol. Výsledek? Tři medaile a dva poháry! I bronzová medaile zůstala pořádajícímu oddílu: pro bronzovou medaili v kategorii D10 si přišla Svatava Kindelmannová, jež získala 3 body a jež obsadila celkové 24. místo.

Doplňme medailistky z kategorie D8. Druhé místo patří Anně Kovářové z MŠ Nepomuk. Ta získala krásné 3 body a mezi hráči z mateřských škol byla rovněž druhá; celkově Anička obsadila pětadvacátou pozici. Bronz si pak za třetí místo v kategorii D8 odvezla Ema Trčková z ŠK 64 Plzeň, která díky zisku 2,5 bodů obsadila celkovou 34. příčku. Na třetí místo v kategorii mateřských škol se probojoval Jan Ježek z ŠK 64 Plzeň (2,5 bodu, celkové 29. místo), který tak trochu zmírnil dívčí převahu mezi nejmladšími hráči.

Zbývá nám poslední kategorie, a tou je kategorie H8. Zde si první místo vysloužil Alex Oliberius z ŠK Sokol Klatovy, a to díky zisku 4 bodů, což stačilo na celkovou desátou příčku v turnaji. Na druhém místě se umístil Matěj Janoušek z ŠK Líně. Matěj získal také 4 body a patří mu celkové patnácté místo. Pěkné třetí místo mezi osmiletými chlapci vybojoval Vítězslav Jenč z ŠK Líně se ziskem 3,5 bodů. To mu stačilo na obsazení dvaadvacátého místa ve společném turnaji.

Na MČ postupují celkem čtyři hráči do deseti let, konkrétně tedy postupují: Antonín Bejvl (TJ Sokol Plzeň-Letná), Jakub Jenč (ŠK Líně), Václav Kovář (ŠK Dvorec) a Alex Oliberius (ŠK Sokol Klatovy), MČ do 8 let se hraje jako Open.

Již tedy můžeme doplnit postupující i z vyšších kategorií (ti spolu bojovali o čtrnáct dnů dříve v Nepomuku). Hráči z kategorie H12, H14 a H16 postupují na Mistrovství Čech, které proběhne 21. až 28. října v Harrachově, děvčata opět hrají jako otevřený turnaj.

H12: Lukáš KřivkaDaniel Kreuzman (přímým postupujícím je Makar Honcharov, postupuje i krajský přeborník do deseti let, tedy Tomáš Zelenka),

H14: Vojtěch Jančík, Jakub Ježek, Matěj KřivkaFilip Kodýdek (přímými postupujícími jsou Matyáš Roubal, Adam RudlofJan Váňa),

H16: Andriy Andrusevych, Tadeáš VelkoborskýFilip Charvát.

Na závěr patří všem zúčastněným dětem velká gratulace a poděkování za bezproblémový průběh turnaje. Doufáme, že si turnaj všichni užili, a postupujícím budeme dál držet palce na MČ.