Přeskočit na obsah

MČR družstev starších žáků

Jako již tradičně se MČR družstev starších žáků konalo v blízkosti Železných hor, od roku 2017 se tato akce koná v Chrudimi, dříve se hrávalo v Zaječicích. Mistrovství se účastnilo 54 šestičlenných družstev, náš kraj měl zástupce ve dvou oddílech: skvěle nás reprezentovaly jak ŠK Líně, tak ŠK 64 Plzeň. Lepšího výsledku nakonec dosáhl druhý jmenovaný oddíl, který do konce sahal po medaili. Pojďme se na turnaj, který s náskokem pouhého bodu vyhrálo před Klubem šachistů Říčany družstvo BŠŠ Frýdek-Místek A, podívat pod drobnohledem.

První dvě jmenovaná družstva soupeřům výrazně utekla, nás ale velmi těší, že o poslední placku již bojoval plzeňský oddíl. Ten ve složení Marek Janouš, Artem Mametev, Hynek Bludský, Vít Bludský, Makar Honcharov, Denisa Marešová, Ema Urválková předváděl výborné výkony a především hráči na druhé až páté šachovnici získali velké množství bodů. Družstvo ŠK 64 Plzeň prohrálo jen s prvními dvěma týmy a remizovalo v domácím zápase s Líněmi, v zápase, v němž už vedlo 3:0. Jinak ale družstvo ŠK 64 Plzeň vyhrálo přesvědčivě všechny ostatní zápasy (ani jednou 3,5:2,5) a po osmi kolech bylo na pátém místě, dva body za medailí. Obě družstva na třetí a čtvrté pozici však byla dva body na dohled, navíc tyto týmy hráli spolu a remizovali, byla tu šance na bednu, protože pomocné hodnocení bylo v tuto chvíli na straně plzeňského manšaftu. Štěstěna se ale nakonec odhlédla do Ústí. Ti sice s Polabinami opravdu remizovali, změnilo se nakonec ale i pomocné hodnocení. Nakonec to bylo pro tým pod vedením Petra Herejka krásné páté místo. Nejlepšího výkonu dosáhl Artem Mametev, který získal skvělých 7 bodů z 9 a remizoval mj. s Jáchymem Šmolíkem, který již atakuje hranici 2300 Elo bodů.

Výborně se drželo i druhé naše družstvo. To ve složení Vít Vilímek, Jan Váňa, Adéla Janoušková, František Eliáš Škutil, Eliška JanouškováJakub Garay získalo krásných 17 bodů a končilo rovněž v první desítce nejlepších týmů. Pět výher, dvě remízy a dvě prohry stačily na osmé místo. Byť se hrálo olympijským systémem, psychologické byly ony výhry družstva. Líním se povedl husarský kousek, a to když hned čtyřikrát vyhráli 3,5:2,5, což jsou ty nejcennější a v podstatě nejdůležitější výhry. Vyzdvihněme výkon především Jana Váni a Elišky Janouškové, každý z nich uhrál 7 bodů z 9 možných. K ještě lepším výsledkům oběma týmům chyběl větší přísun bodů z poslední šachovnice. Ale i tam se postupně dělají první krůčky… Dodejme, že obě družstva si oproti nasazení o pět, resp. o sedm míst polepšila!

Kompletní výsledky mistrovství naleznete zde a závěrečná zpráva je dostupná na webu ŠSČR. Oběma týmům, jak hráčkám a hráčům, tak trenérům a doprovodu gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci kraje.

Fotogalerie