Přeskočit na obsah

MČR školních družstev – 28. ZŠ má bronz!

Článek bude průběžně aktualizován, jak budou dohrávány jednotlivé kategorie.

Pořadatel se našel, vše je zachráněno! Všichni jsme si oddychli, že se letos po dvouleté odmlce způsobené covidem odehraje MČR školních družstev. Akce se tentokráte již nekoná ve Zlíně, jak jsme si za posledních několik let zvykli, tentokráte se pořádání chopili ŠA VŠTE České Budějovice a město Nové Hrady. A tentokráte se také všechny tři kategorie odehrají v jiný termín. Přelom května a června tak patřil prvnímu stupni.

Plzeňský kraj měl dva zástupce: šestou nasazenou 28. školu, která náš krajský přebor suverénně ovládla, a třináctou nasazenou ZŠ a MŠ Tyršovu Plzeň-Černice. Celkem se mistrovství zúčastnilo 22 týmů. ZŠ a MŠ Tyršova nakonec obsadila konečnou šestnáctou pozici, tým ve složení Viktor Černý, Štěpán Balihar, Zuzana ČernáŠimon Balihar získal 17,5 bodu, velkým ziskem přispěli především první 3 šachovnice, Viktor dokonce šestkrát v řadě vyhrál!

Druhý krajský reprezentant, 28. ZŠ, získala po skvělém taktickém výkonu dokonce bronzovou medaili! Hráči přijeli na mistrovství v šesti, a tak se mohli střídat dle jistě velkých taktických debat a porad. Za 28. ZŠ nastupovali hráči Tomáš Majer, který měl mj. za úkol posouvat ostatní šachovnice v případě silného hráče soupeře na první desce, kapitán Matěj Křivka, Vojtěch Jančík, Lukáš Křivka, Petr StřihavkaLukáš Kuchta. Důležité bylo vyhrávat, ale ne zas tak moc, aby se nešlo na silné soupeře😊. Tým předvedl výborné odhodlání, k tomu přidal prvotřídní výsledky na několika šachovnicích (Matěj: 7,5/9, Vojta: 6,5/9, Lukáš Křivka: 4,5/5, Péťa: 4/5), a rovněž pomohlo i trocha štěstíčka (například 3 výhry 2,5:1,5 v posledních 4 kolech). Manšaft byl ale perfektně postaven, dokonce jako jediný tým v celém turnaji ani jednou neprohrál. K pěti výhrám přidal 4 remízy a s celkovým ziskem 22,5 bodu odešel neporažen. Cíl byl splněn a děti si tak mohly užít radostnou cestu vlakem domů s medailemi na krku a pohárem v ruce. Kompletní výsledky turnaje naleznete zde. Další kategorie se konají tamtéž v příštím týdnu.

A nyní dejme slovo bronzovému kapitánovi, Matěji Křivkovi.

Nové Hrady dobyty. Vítej, dobo bronzová!

Šampionát v Nových Hradech byl po dlouhé covidové pauze vítanou příležitostí, jak poměřit šachové síly s hráči napříč Českem. Tým 28. ZŠ ovládl okresní i krajské kolo, na turnaj do rakouského příhraničí jsme proto vyráželi natěšení. Pro řadu z nás, včetně mě, to navíc byla historicky první účast na turnaji republikové úrovně.

Organizátor finálového turnaje se sice vybíral složitě (Šachový svaz opakovaně posouval termín pro přihlášky do konkurzu), ve výsledku ale vše fungovalo na jedničku. Hotel Máj, ve kterém se soutěžní partie odehrávaly, byl více než prostorný, navíc přímo v areálu bylo domluvené i stravování. To vše bylo zařízené skvěle, líbilo se nám i ubytování v nedalekém penzionu. Na pokoji jsme měli ledničku, televizi, koupelnu a pět postelí – tedy ideální podmínky pro taktickou přípravu i odpočinek J

Do turnaje jsme vstupovali jako 6. nasazení. Při pohledu na hodnoty ELO soupeřů nám ale bylo jasné, že pro úspěch v turnaji bude potřeba taktizovat. Před každým kolem jsme proto detailně zvažovali, jak bude vypadat naše sestava. Snažil jsem se vyslechnout všechny hráče (bylo nás šest na čtyři šachovnice), konečné slovo jsem si nechal vždy já, jako kapitán.

První den mistrovství se hrálo šest kol. První dva soupeři byli na rozehrání, ve třetím kole už čekal tým s vyšší ELO hodnotou. Podařilo se nám, i díky taktickému manévru, remizovat. Podobně jako v pátém kole proti pražské škole hrající na divokou kartu. První den jsme zakončili cennou výhrou nad pozdějším vítězem turnaje, nicméně na medailích jsme kvůli horšímu pomocnému hodnocení zatím nebyli.

Čekání na druhý den turnaje jsme si zpříjemnili zmrzlinou a fotbálkem, který vyústil v jedinou nepříjemnou chvilku šampionátu – to když protihráč bratrovi Lukášovi v zápalu boje přerazil brýle. Naštěstí zasáhly šikovné ruce našeho doprovodu – paní Sinkulové, která má na 28.ZŠ na starosti kroužky, a ochotné paní optičky. Druhý den turnaje tak nebyl v ohrožení…

Lukáš se zdravě naštval a v partii s pražským přeborníkem remizoval s výrazně silnějším hráčem. Naopak slabší chvilku jsme si vybrali v předposledním kole, kdy soupeř byl určitě k poražení. Jenže to nevyšlo. Nicméně remíza znamenala přijatelné protivníky do posledního kola. A pro nás jasnou výzvu: zaútočit na pódiové příčky. To se nakonec skutečně podařilo!

Musím poděkovat celému mužstvu za nasazení, s jakým celou dobu fungovalo, i za to, jakou jsme si s kluky vytvořili partu. A protože až na jednu výjimku můžeme stejnou sestavu nasadit i příští rok, těšíme se na obhajobu. Letos pro nás Nové Hrady byly bronzové. Doufáme, že v roce 2023 by to mohlo cinknout ještě cennějším kovem.

Fotogalerie