Přeskočit na obsah

Opustil nás MUDr. Petr Ráliš

Dne 13. září 2021 po boji se zákeřnou nemocí zesnul Petr Ráliš. Petr byl odchovancem kralovického šachu a svá nejlepší šachová léta strávil v plzeňském Dynamu ZČE, když studoval místní lékařskou fakultu. Byl oporou týmu při postupech do nejvyšší soutěže v devadesátých letech a platným hráčem nejen v Celostátní lize.

Po vystudování se stal praktickým lékařem v Podbořanech, založil rodinu s manželkou Marcelou a stal se hrdým otcem třech synů. Šachová hra musela ustoupit stranou, ale i tak se stal duší podbořanského šachu. Dal dohromady tým, který bojuje již několik let o nejvyšší příčky ve druhé lize.

V Podbořanech se živě zajímal o chod města a v posledních komunálních volbách dovedl své Podbořanské patrioty k vítězství.

Petr byl za šachovnici nebezpečným soupeřem, který se nikdy nevzdával, a byl schopen nacházet neuvěřitelné taktické motivy. Pokud soupeř polevil v koncentraci, dokázal Petr vykřesat šanci. Památná je například partie se Štěpánem Papáčkem, kde se mu zahájení nepovedlo, a soupeř se nechal ukolébat…


Když jsem se od něj dozvěděl o jeho nemoci, věřil jsem, že Petr, rozený bojovník, dokáže i tohoto soupeře nějak porazit. I on sám byl optimistou, a proto jsem zprávě o jeho smrti nechtěl věřit. Bohužel nás opouští v pouhých 55 letech a bude nám velmi chybět. Čest jeho památce a upřímnou soustrast pozůstalým.

Jan Michálek