Pilsner Urquell Open

Čím dál častější kapky studeného deště občas okořeněné sněhovou vločkou tiše dopadající na koberec barevných listů posílají jasný signál, že vláda listopadu nad počasím je lehce za polovinou. A protože podzimní plískanice jsou pro šachy téměř nejlepší počasí, konal se v dobách minulých tradičně v termínu 17. listopadu až do nucené covidové pauzy šachový turnaj v rapid šachu Pilsner Urquell Open. Naštěstí se celonárodní boj se zákeřným virem posunul již mimo hlavní televizní zprávy a všechna zákonná omezení se ocitla v parlamentních archívech. To nám ulehčilo rozhodnutí obnovit po 2 letech tradici a uspořádat turnaj tempem 2×20 minut na partii v krásných prostorech Reprezentativního koutku Plzeňského Prazdroje pod vlajkou našeho klubu ŠK Garde Kaznějov.

Možnost zahrát si 23. ročník turnaje v srdci světoznámého pivovaru nakonec přilákala rekordní počet 126 hráčů z pestré mozaiky zemí od České Republiky, Ukrajiny, Německa, Španělska, Koreje až po Chile. První desítka hráčů startovního seznamu pyšníla se šachovými tituly a na startu jsme tak mohli napočítat čtyři hráče s titulem velmistra, jednoho mezinárodního mistra, sedm hráčů s titulem FIDE mistra a 3 ženy s titulem ženské FIDE mistryně. Mezi největší favority patřil devátý hráč českého žebříčku a první nasazený GM Vojtěch Plát, který ve dvou předešlých ročnících ukořistil stříbrné medaile, hned za ním 2 nasazený předseda Šachového svazu České Republiky GM Martin Petr. Dále si zálusk na první cenu 6 000 Kč jistě dělali několinásobný vítěz turnaje GM Petr Neuman, čtvrtý nasazený FM Taron Shagbazyan a zkušený ukrajinský velmistr operující v našich šachových vodách GM Artem Omelja.

Zajímavostí byl i start dvou bratrských dvojic Hollanů reprezentujících pražskou OAZU a Eretů ze ŠK Sokol Klatovy. Potěšující také byla účast nejmladší šachové generace, kdy v kategorii U15 startovalo 31 šachových nadějí. Jak všichni víme i ten nejzuřivější šachový tygr byl jednou hravé, bezzubé kotě. Turnajová mládež ovšem bezzubá nebyla a valná část šachových elévů skončila vysoce nad svým nasazením.

Po lehkém zdržení startu prvního kola způsobeného nutností přelosovat nasazení kvůli absencím předem přihlášených hráčů utichly v 10.30 oba hrací sály a atmosféru naplnil tichou intenzitou šachových bojů. Na šachovnicích se během 9 kol odehrálo celkem 562 partií (pro matematiky se smyslem pro detail je třeba upřesnit, že počet partií byl ovlivněn odstoupením 2 hráčů z turnaje po 4. kole). V první půlce turnaje se po každém kole měnil hráč ve vedení turnaje, nicméně v 5. kole se vedení ujal ukrajinský GM Artem Omelja a zkušeně proplul bouřemi první šachovnice i ve zbývajících kolech a udržel tak korunu prvního hráče až do konce. To, že to byla koruna zasloužená, dokládá, že jako jediný hráč v čele neokusil hořkost porážky. Svoje, téměř již tradiční, třetí druhé místo obsadil GM Vojtěch Plát. Na třetí místo se posunul výhrou v posledním kole FM Taron Shagbayzan z Ukrajiny. Mezi sportovci nepopulární čtvrté místo pod stupni vítězů a bramborovou medaile získal FM Martin Hollan. Před jeho bratra FM Petra Hollana na šestém místě se ještě vítězstvím v posledním kole vklínil na pátou pozici GM Petr Neuman. Jako sedmý se umístil GM Martin Petr. Původně třetí hráč v pořadí předposledního kola IM Kirill Burdalev prohrál v posledním kole s plzeňským matadorem GM Petrem Neumanem a propadl se až na místo osmé. Jako první hráč bez titulu se na devátém místě umístil plzeňský hráč Martin Kopřiva reprezentující ovšem barvy ŠK Dopravní podniky Praha. První desítku pořadí pak uzavíral plzeňský talent Marek Janouš, který formu na turnaj ladil na ME mládeže v Turecku.

I přes zdržení losu prvního kola turnaj nakonec skončil v časovém rámci určeným propozicemi. A my jen doufáme, že si všichni hráči turnaj v prostorech Plzeňského Prazdroje užili, líbil se jim a pokud se nám podaří zorganizovat další ročník tak přijedou zase.

Ze všeho nejvíce bychom chtěli poděkovat sponzorům turnaje (Plzeňský Prazdroj, Požární bezpečnost staveb a další) bez jejichž podpory bychom turnaj dělat nemohli.

Také bychom v nadsázce chtěli „poděkovat“ neznámým nenechavcům, kteří nám přenechali své dvě sady starých a rozbitých figur výměnou za naše dvě nové sady.