Přednáška Marka Vokáče (video)

Třetí středa v měsíci listopadu vyšla na státní svátek 17. listopadu. Na tento den připadala rovněž již sedmnáctá online přednáška, kterou jsme se rozhodli věnovat velmistru Marku Vokáčovi, jenž nás opustil po těžké nemoci v neděli 14. listopadu. Marka Vokáče jsem na konci září oslovil, zda by si nevzal jednu ze série online přednášek. Marek ochotně souhlasil a domluvili jsme se, že bude přednášet v horizontu druhé půlky října. Na konci října mi Marek volal, že na tom není zdravotně dobře a že je přednášku třeba odložit. I přes nepříznivou diagnózu měl ale plno plánů: trénovat, přednášet, napsat knihu… Bohužel jeho odchod do šachového nebe nadešel dříve, než kdokoliv čekal.

Nakonec nám velmistr Vokáč aspoň symbolicky přednášel. Připomněli jsme si jeho přednášku o tom, jak správně analyzovat šachovou partii, kterou přednášel v rámci seriálu Trénujte s mistry. Přednášku můžete zpětně zhlédnout zde, vzpomínku na šachovou legendu si pak přečtěte na svazovém webu zde.

Příští týden nás opět čeká přednáška GM Roberta Cveka O šachové historii III, kde se zaměříme na boje po druhé světové válce, a tedy období především Michaila Botvinnika.

Přednáška Marka Vokáče