Přeskočit na obsah

Velká cena Plzeňského kraje

Máme za sebou první turnaj z nově vzniklého seriálu Velká cena Plzeňského kraje. První díl se odehrál v Plzni-Lhotě v sobotu 8. října a sjelo se na něj hned 67 šachistů z celého kraje, což je o 7 hráčů více, než na nejobsazenějším Ampéru v loňské sezóně, který se uskutečnil na jaře v Kaznějově. Článek o Velké ceně Plzně z pera ředitele turnaje Petra Herejka si můžete připomenout zde.

Osobně jsem velmi rád za bohatou účast i kvalitní partie, po diskusi v KM jsme se rozhodli k drobným úpravám obecných pravidel, které jsou přílohou tohoto dokumentu a které najdete i na webu (změny jsou zvýrazněny). Včasná přihláška bude posunuta o den, aby se organizátor mohl připravit na případnou záplavu hráčů, KM ŠSPK se dále rozhodla zredukovat počet náhradníků za postupující z openu (nově 1 náhradník za nejlepší dívku i mladšího hráče a 2 náhradníci za postupujícího), dále hráč může odmítnou hrát v zavřeném turnaji, v tom případě bude hrát open, v zavřených turnajích platí Sofijská pravidla vztahující se k třicátému tahu. Nejde o drakonické změny a doufáme, že budou ku prospěchu věci.

Pomalu se blíží Velká cena 2, která se uskuteční 26. listopadu v Nepomuku. Jak to vypadá s postupy a sestupy z Velké ceny 1? Vítězství v turnaji A zajišťuje Artemu Mametevovi účast v turnaji A i pro VC2, z turnaje B do A postupuje Makar Honcharov, z C do B Andriy Andrusevych. Zavřené turnaje čekají i na Vojtěcha Jančíka (ten postoupil do B), Natálii Křenovou, Michala Macha a Václava Kouteckého, kteří pro VC2 postoupili do turnaje C. Zároveň doplňuji, že kdyby dle ELA-R patřili tito hráči do vyššího turnaje, budou hrát turnaj vyšší. Pokud někdo z výše uvedených hráčů nepřijede, může se na jeho pozici dostat příslušný náhradník. Detailní rozpis je v příloze. Z turnaje A bohužel sestoupil Dominik Veličkov, z turnaje B Jakub Ježek, z turnaje C Jan Hrdina. Na ty tak čeká nejvýše turnaj B, C, resp. O.

Rovněž jsem vytvořil provizorní pořadí Velké ceny 1 a provizorní celkové pořadí seriálu Velká cena Plzeňského kraje. Přestože porovnávat neporovnatelné dost dobře nejde, pokusil jsem se o to. Pořadí se vytváří dle dosaženého výkonu v turnaji. Pro celkové pořadí seriálu se pak bere součet tří nejlepších dosažených výkonů ze čtyř Velkých cen. V případě, že dotyčný VC nehraje, jeho výkon je automaticky roven 0. Ale samozřejmě, ani tento systém není rozhodně dokonalý. Myslím, že mohu mluvit i za kolegy: budeme rádi, když sami navrhnete nějaký jiný systém pro celkové pořadí.

Tak v Nepomuku 26. listopadu na viděnou!