Ampér 4

V sobotu 19. února proběhl v Domažlicích již čtvrtý Ampér, turnaj pořádaný v rámci krajského přeboru mládeže v rapid šachu.

Do Domažlic se sjelo celkem 57 mládežníků. Jako vždy se hrálo ve dvou samostatných turnajích. Oba turnaje měly 2 společné vítěze, které rozsoudilo až vedlejší hodnocení. V turnaji do 10 let obsadili první místa po suverénním výkonu se ziskem 6.5 bodu Makar Honcharov (ŠK 64 Plzeň) a Eliška Janoušková (ŠK Líně), vítězové v kategoriích H10, respektive D10. Kategorii H8 vyhrál Jan Tomeš ze Sokola Klatovy, nejlepší dívkou do 8 let byla Barbora Tykalová ze stejného oddílu.

V turnaji starších získali nejvíce bodů (5,5) Michaela Marešová (ŠK 64 Plzeň), která vyhrála kategorii Open dívky a Adam Rudlof (Sokol Domažlice), který byl první v kategorii H12.  S pěti body byla první v kategorii D14 Adéla Janoušková (ŠK Líně), kategorii Open hoši vyhrál s 5 body Jáchym Handlovský (Sokol Domažlice), stejný počet bodů zajistil prvenství v H14 Martinovi Bukvajovi ze Sokola Klatovy. Čtyři a půl bodu přineslo prvenství Anežce Nové v D12.

V turnaji nedošlo k žádným problémům, početný rozhodcovský sbor neměl kromě několika nepřípustných tahů žádnou další práci.

Určitou zajímavostí turnaje byl on-line přenos z prvních 2 šachovnic turnaje mladších a prvních 6 šachovnic turnaje starších. Partie z on-line přenosu zde: https://view.livechesscloud.com/#e7357b9d-92a3-4b9b-9243-54136526309f

Krajský přebor mládeže vstoupil tímto turnajem do druhé poloviny seriálu, celkové pořadí po 4 turnajích zde.

V dubnu štafetu přebere ŠK Dvorec, jež bude pořádat pátý díl seriálu…

Martin Vašíček, ředitel turnaje

Z pozice předsedy Komise mládeže ŠSPK bych ještě dodal, že jsme rádi, že se počet dětí na turnajích neustále zvětšuje a že se pomalu vracíme do dob před pandemií. Snad to vydrží už napořád. Jsem rovněž rád, že fungují i naše online přednášky; chcete důkaz? Tím je partie Jakub Ježek vs. Adam Rudlof, ve které černý použil Benkův gambit, probíraný 3 dny před turnajem. A byť Adam nepokračoval nejpřesněji (ne vždy se vyplatí vzít si kvalitu), nakonec bílého zmatoval. Velmi poučná partie, ze které si kluci hodně odnesou.