Přeskočit na obsah

Krajské tréninkové centrum mládeže


Kontakty

Jméno, funkceE-mailTelefon
Martin Kopřiva
koordinátor KTCM
martinek.kopriva@email.cz731 759 779
Zdeněk Bartoníček ml.
šachy do škol, podpora kroužků
z.bartonicek@seznam.cz737 203 232

Dokumenty

Projekt KTCM 2022
Projekt KTCM 2022Projekt-KTCM-ŠSPK-2022.pdf
Zařazení dětí do KTCM 2022 (k 22. 1. 2022)Zařazení dětí do KTCM 2022.pdf
Podpora kroužků 2020/2021
Projekt Podpora kroužků 2020/20219c_VV151_Projekt_POK_20_21.pdf
Seznam započítatelných turnajů 2021POK_2021_turnaje_SSPK.pdf

Tréninkové materiály KTCM 2022

JuniořiSkupina ASkupina BSkupina C

Aktuality

 • Přednáška CM Tadeáše Baláčka (video)
  Londýnský systém, tj. zahájení 1. d4 d5, 2. Sf4 s dalším Jf3, e3, c3, h3, 0-0 atd., nepatří mezi nejfrekventovanější rozehrání. Bílý se vyvine, ale udělá dost tahů pěšci a neaspiruje na nějakou větší výhodu. To ale neznamená, že toto zahájení je nudné a snadno „zremizovatelné“. I zde je spousta jedu a zvláště pokud černý neví, jak pozici postavit, může mít… Číst dále »Přednáška CM Tadeáše Baláčka (video)
 • Přednáška Jiřího Hájka (video)
  Úvodní květnová přednáška patřila naší stálici, jež s dětmi hodně pracuje. Po více než měsíci a letos podruhé jsme za našimi obrazovkami přivítali Jiřího Hájka. Ten si připravil přednášku na téma Jak zacházet s těžkými figurami. Ty většinou chodí do hry jako poslední, mnohdy ale s o to větší razancí. Můžou být rozhodující silou v útoku, často mohou ovládnout volný… Číst dále »Přednáška Jiřího Hájka (video)
 • Přednáška GM Martina Petra (video)
  Jak se „učit zahájení“? Nebo raději rozehrání! Každopádně žádné zdlouhavé varianty, ale systémy, motivy a schémata… Jedním ze schémat může být zrychlená královská indická. Pozor, bílý hraje královskou indickou a černý, ať si klidně hraje, co chce… Chcete-li se s tématem seznámit blíže, připomeňte si přednášku GM Martina Petra. Ukázka přednášky GM Martina Petra Pro účastníky přednášky je… Číst dále »Přednáška GM Martina Petra (video)
 • Přednáška GM Roberta Cveka (video)
  Pátý díl seriálu O šachové historii si na dnešní online přednášku připravil GM Robert Cvek. Tématem bylo povídání o vynikajícím mistru světa Anatoliji Karpovovi. Zatímco v sedmdesátých letech a počátku let osmdesátých sváděl neuvěřitelné souboje s Viktorem Korčným (viz například šílený zápas plný politiky a dalších zákulisních tahanic v Baguiu roku 1978), osmdesátá a devadesátá léta přinesla ještě vyhrocenější zápasy s Kasparovem, představitelem… Číst dále »Přednáška GM Roberta Cveka (video)
 • Přednáška Jiřího Hájka (video)
  Pěšci jsou duší šachové hry. Tak tento výrok patří vynikajícímu šachovému hráči Philidorovy (schválně, komu něco říká Philidorova obrana šesté řady), který žil již v osmnáctém století, ale který do šachů velmi nahlédl. Pěšci jsou totiž velice zákeřní, nemohou se totiž vracet. A tedy každý jejich pohyb vpřed může být chybou, kterou už nebudete moci napravit. Navíc… Číst dále »Přednáška Jiřího Hájka (video)
 • Přednáška Martina Kopřivy (video)
  Královská indická patří k nejpozoruhodnějším zahájením vůbec. První partie byly sehrány již v polovině devatenáctého století mezi Cochranem a indickým šachistou Bonnerjeem. Velkého rozmachu pak královská indická nabírá ve třicátých, čtyřicátých a padesátých letech minulého století. O její rozvoj se zasloužili takoví velmistři jako David Bronštejn, Isaak Boleslavskij, Jefim Geller, Samuel Reshevsky a další. Z pozdější doby pak jmenujme Garriho Kasparova, Ilju… Číst dále »Přednáška Martina Kopřivy (video)
 • Přednáška CM Tadeáše Baláčka (video)
  Šachová partie je jako jeden velký obchod mezi hráči skládající se ze spousty menších. Nabídka, poptávka. Výsledkem je série kompromisů mezi oběma stranami. A kdo je ve vyjednávání úspěšnější, vyhraje partii. Jedním z typických prostředků je výměna. „Chceš vyměnit věže? Dobře, ale nebude to na poli b8, ale na b6, to je zase pro mě výhodnější.“ „Aha,… Číst dále »Přednáška CM Tadeáše Baláčka (video)
 • Přednáška Stanislava Stárka (video)
  Jezdec. To je složitá figura. Tak přesně takovéto téma si vybral Stanislav Stárek v již šesté přednášce letošního roku. Jezdec dovede čarovat, jako jediná figura střídá barvy polí, po nichž chodí, a může přeskakovat své i soupeřovy figury. Ve spojení s dámou dovede být neskutečný zabiják, jež rád dává vidličky, a to mnohdy na celé královské rodinky. Dovede však být… Číst dále »Přednáška Stanislava Stárka (video)
 • Přednáška FM Marka Karase (video)
  Další online přednáška proběhla pod vedením slovenského FM Marka Karase, který zvolil téma z úvodu šachového boje. Po přednášce GM Neumana, který přednášel o Phillidorově obraně, je to, pokud mě paměť neklame, teprve druhá přednáška týkající se nějakého konkrétního zahájení. Tentokrát jste měli možnost sledovat gambitové zahájení, tzv. Volhu, formálněji Volžský gambit. Toto zahájení je známo rovněž… Číst dále »Přednáška FM Marka Karase (video)
 • Přednáška FM Jiřího Soukupa (video)
  Pěšcové koncovky. To je základní téma a nesmí chybět na trénincích začátečníků, pokročilých, ani zkušených velmistrů. A přesně takové téma si zvolil FM Jiří Soukup, který přednášel 2. února v rámci pravidelných online přednášek. Pěšcové koncovky jsou nesmírně zajímavé a bohaté, byť se do nich v praxi zase tak často nedostáváme. Slabší strana se však v koncovce musí vždy mít na pozoru:… Číst dále »Přednáška FM Jiřího Soukupa (video)