Přeskočit na obsah

Krajské tréninkové centrum mládeže


Kontakty

Jméno, funkceE-mailTelefon
Martin Kopřiva
koordinátor KTCM
martinek.kopriva@email.cz731 759 779
Zdeněk Bartoníček ml.
šachy do škol, podpora kroužků
z.bartonicek@seznam.cz737 203 232

Dokumenty

Projekt KTCM 2022
Projekt KTCM 2022Projekt-KTCM-ŠSPK-2022.pdf
Zařazení dětí do KTCM 2022 (k 22. 1. 2022)Zařazení dětí do KTCM 2022.pdf
Závěrečná zpráva KTCM 2022Závěrečná-zpráva-KTCM-2022.pdf
Podpora kroužků 2021/2022
Projekt Podpora kroužků 2021/2022POK-21_22
Seznam započítatelných turnajů 2022POK_2122_turnaje_SSPK
Šachy do školProjekt Šachy do škol 2022/23

Tréninkové materiály KTCM 2022

JuniořiSkupina ASkupina BSkupina C

Aktuality

 • Přednáška Jiřího Hájka (video)
  Rok 2023 jsme 11. ledna odstartovali online turnajem, týden nato se však již konala první letošní přednáška. Té se ujal Jiří Hájek a tentokrát se věnoval defenzivě, ne vždy se nám totiž partie vyvede a my se musíme bránit. O tom, jak účinně bojovat, nevzdávat se a třeba i se pokusit o zvrat Vám poví Jiří Hájek a jeho přednáška s názvem Jak se… Číst dále »Přednáška Jiřího Hájka (video)
 • Přednáška GM Martina Petra (video)
  Poslední přednášku v roce 2022 si pro Vás připravil velmistr Martin Petr. Proč poslední? No proto, že už za týden startuje čtyřdílný krajský přebor v online šachu! Přednáška se nesla v duchu hezký matů z pěkných studií a úloh. Troufnete si na řešení nádherných studií geniálního Američana Samuela Loyda? Zvládli jste vyřešit úlohu z propozic na Velkou cenu Nepomuku? Pojďte se… Číst dále »Přednáška GM Martina Petra (video)
 • Přednáška Jiřího Hájka (video)
  Převážně u začátečníků se sestáváme s přístupem „oblíbenosti“ jedné figury. Ta se vyvine a pobíhá po šachovnici, dokud ji soupeř nevyhodí. Načež přijde do boje druhá figurka… Tímto způsobem rozehrajeme maximálně tři figurky, protože pak už se koná mat. Našemu králi. Figury spolu musejí spolupracovat, žádný solitér Vám partii nevyhraje. O tom, jak spolu mají figury mluvit, jaká mezi… Číst dále »Přednáška Jiřího Hájka (video)
 • Přednáška Martina Kopřivy (video)
  Jedna věc je se na partii připravit, druhá věc je partii odehrát. Třetí a tou nejdůležitější věcí je správně partii zanalyzovat a poučit se z ní. Ne nadarmo se říká, že každá partie, kterou nezanalyzujete, je to samé jako partie nesehraná. Vyvarujte se, byť je to v dnešní době náročné, zbrklé analýze s počítačem. V klidu si partii zanalyzujte bez stroje.… Číst dále »Přednáška Martina Kopřivy (video)
 • Přednáška Pavla Flajšmana (video)
  Po delší době přišla řada na Pavla Flajšmana. Ten svou přednášku věnoval důležitému aspektu šachového boje, a to hodnocení pozice, konkrétně pak přecenění a podcenění pozice. O tomto tématu Pavel již hovořil, a to na konci ledna. Pokud se přeceňujete, nedopadne to s Vámi dobře. Pokud se podceňujete, dopadnete ještě hůř. Hodnoťte sebe, svoji pozici i případně pozici celého týmu pokud… Číst dále »Přednáška Pavla Flajšmana (video)
 • Přednáška Martina Kopřivy (video)
  Po 1. a 2. dílu, v nichž jsme se věnovali královské indické s g3 a Saemischově variantě, jsme se nyní podívali na zoubek hlavní variantě „králky“. Ukázali jsme si klasiky v podobě legendární výhry Miguela Najdorfa, který krásně černými rozdrtil Marka Tajmanova na slavném turnaji kandidátů 1953 v Curychu. Zavzpomínali jsme i na partii Najdorf vs. Gligorič z téhož roku z turnaje Mar del… Číst dále »Přednáška Martina Kopřivy (video)
 • Přednáška FM Tomáše Hurdzana (video)
  Myslím si, že pokud by se jako v soutěži Co na to Češi (dříve Pět proti pěti) hledalo 6 nejčastějších odpovědí na úkol Jmenujte mistra světa v šachu, odpověď Boris Spasskij by se zde asi nevyskytovala. „Všichni“ znají Steinitze, Aljechina, Capablancu, Botvinnika, Tala, Fischera, Karpova, Kasparova a Carlsena, některá jména však zůstávají neprávem poněkud skryta. A dovolím si tvrdit,… Číst dále »Přednáška FM Tomáše Hurdzana (video)
 • Letní šachové soustředění Hřebečníky 2022
  Ve dnech 30. 7. – 6. 8. 2022 proběhl v oblíbeném rekreačním zařízení Starline v Hřebečníkách-Šlovicích Letní šachový tábor Hřebečníky 2022. Tábora se zúčastnilo symbolických 64 mladých adeptů z Prahy, Plzeňského a Karlovarského kraje. Hlavní částí šachového programu byly každodenní tréninky, doplněné o tradiční bleskový turnaj a turnaj ve Fischerovo šachách. Na závěr tábora se uskutečnily hlavní celodenní turnaje. Turnaj A – http://chess-results.com/tnr662683.aspx?lan=5Turnaj B… Číst dále »Letní šachové soustředění Hřebečníky 2022
 • Přednáška Jiřího Hájka (video)
  Každá partie může přinést nějaký moment překvapení – načekaný tah, zvrat v pozici. Jednak je třeba umět takové situace umět vycítit a v případě prohrané pozice je umět najít. Pokud Vás soupeř ale nějakým nečekaným způsobem zaskočí, bývá dobré se uklidnit a uvažovat racionálně. To se lehce píše, o to hůře udělá. Jiří Hájek Vám pomůže se zorientovat. Přehrajte si… Číst dále »Přednáška Jiřího Hájka (video)
 • Přednáška GM Roberta Cveka (video)
  Smyslov byl především znamenitý stratég a technik, Tal zase čaroděj za šachovnicí, kde se to oběťmi jen hemžilo, Petrosjan byl pevný jako skála, Spasskij byl poziční hráč, který rád shromažďoval výhody, Fischer byl geniální šachista, skvělý stratég i technik, Karpov byl velice precizní a jeho technika byla znamenitá. Hodně zjednodušeně se plus minus střídali i styly šachistů. Poziční X… Číst dále »Přednáška GM Roberta Cveka (video)