Dáma stojí tři tisíce!

V lázeňském městě Luhačovice aktuálně probíhá MČR do 16 let a rovněž MČR amatérů, hráčů pod ELO 2300. Spolu se svým dvoreckým klubovým spoluhráčem Pavlem Flajšmanem jsme přemýšleli o tom, že si jednu z doprovodných akcí (MČR amatérů v blesku či rapidu) přijedeme zahrát. A když mi přišla pozvánka na schůzi rozšířené (republikové) KM, která se měla konat v neděli od 10:00, bylo rozhodnuto. Spojíme povinnosti a zábavu, příjemné s užitečným a vyjedeme v neděli na MČR amatérů v blesku. Byl z toho výlet na 20 hodin…

4:30 – budíček, 5:00 – odjezd z Plzně, 9:15 – příjezd do 420km vzdálených Luhačovic, 10:00 – schůze KM, 13:00 – oběd, 15:30 – začátek třináctikolového turnaje, 21:00 – odjezd domů, 01:15 – příjezd do Plzně. To byl náš program.

Luhačovice šachem žijí, to bylo poznat na první pohled. A to i díky šachistům z našeho kraje. Nejpočetnější zastoupení mezi chlapci (každou chlapeckou kategorii hraje 24 hráčů) má náš kraj v kategorii H16, kde nás reprezentují Marek Janouš, Artem Mametev (oba ŠK 64 Plzeň) a Vít Vilímek (ŠK Líně). V kategorii H12 pak zase bojují Matyáš Roubal (ŠK Sokol Klatovy) a Jan Váňa (ŠK Tachov). Tomáš Zelenka (TJ Plzeň Košutka z. s.) a Daniel Kreuzman (ŠK Sokol Klatovy) nás zase reprezentují v kategorii H10.

Bohaté zastoupení mají i otevřené kategorie děvčat. Markéta Folková (ŠK Líně) bojuje v kategorii D16. Hned čtyři (!) reprezentantky máme v kategorii D14, kde hrají Adéla Janoušková (ŠK Líně), Denisa Dominiková (Sokol Domažlice), Sibyla Řezníčková (ŠK Tachov) a Ema Urválková (ŠK 64 Plzeň). V nejpočetnější kategorii mistrovství, v kategorii D12, zase hrají Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň) a Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy). A konečně v nejmladší kategorii děvčat D10 o medaile bojují Eliška JanouškováSimona Šilhánková (obě ŠK Líně).

Ještě doplňme, že MČR amatérů z našeho kraje hrají Stanislav Galíček (ŠK Tachov), domažličtí Adam a Jan Rudlofovi a Tereza Urválková z ŠK 64 Plzeň. Výsledky můžete sledovat zde na chess-results a boje za šachovnicí online například na serveru chess24. Všem našim reprezentantům fandíme, držíme pěsti a přejeme co nejlepší šachový výsledek! Souběžně s turnaji v Luhačovicích se ještě hraje MČR juniorů, dorostencůMČR juniorek a dorostenek, obě mistrovství bez účasti hráčů z Plzeňského kraje.

Vraťme se ale k „doplňkovému“ mistrovství amatérů v bleskovém šachu. Ten kromě mě s Pavlem turnaj nalákal dalších 129 šachistů, kteří se utkali ve třináctikolovém švýcaru v nezvyklém tempu 3+5. Z „našich“ dále bojovali: Adam Rudlof, Denisa Dominiková, Markéta Folková, Petr Janoušek s Stanislav Galíček.

Na 119. místě ze 131 účastníků skončila Denisa Dominiková se čtyřmi body, které se bohužel nevydařil závěr turnaje. O půl bodu více nahrála Markéta Folková: 4,5 bodu stačilo na 113. místo. Hned 6 bodů nahrál Adam Rudlof, který tak skončil na 86. pozici. Adam tak uhrál stejně bodů jako přesně deset míst před ním umístěný Petrem Koutný s ELEM 2201! A jak se vedlo dospělým? Pavel Flajšman (ŠK Dvorec) skončil se sedmi body na padesátém místě. Od lepšího výsledku ho odstřelila smolná prohra se Stanislavem Stárkem v kole desátém a dvě velké rošády v průběhu turnaje. Nejvýše nasazeným hráčem z Plzeňského kraje byl Petr Janoušek (TJ Šakal Kozolupy). Ve třetím kole porazil Pavla Flajšmana, pak však třikrát ze čtyř kol prohrál a mezi nejlepší se již neprobojoval. Závěrečné dvě výhry (ano, tak se má finišovat!) přiřkly Petrovi 7,5 bodu a 35. místo. Dvěma body ze dvou skvěle zafinišoval i tachovský Stanislav Galíček. Ten stejně jako Pavel Flajšman ani jednou neremizoval a i díky tomuto bojovnému stylu uhrál 8 bodů. To stačilo na 28. pozici.

Smolným hrdinou jsem se pak stál já sám. Vstoupil jsem do turnaje jako 31. a prohrál třetí partii na pátém stole. Pak jsem ale předvedl výtečných 6 z 6 a po devíti kolech jsem vedl s půlbodovým náskokem na druhého Kiliána Slováka. Ve vzájemné partii jsem ale po boji padl. V partii č. 11 jsem ale neskutečným způsobem přestřelil z metru prázdnou bránu. Nejprve jsem nezavršil brutální útok matem, později jsem nevyhrál koncovku se čtyřmi (!) pěšci víc. Vrchol ale teprve přišel. Oním vrcholem byla poslední třináctá partie. V pasivnější pozici bez pěšce a s horším časem jsem získával dvě figury za věž. Pak však soupeř jednotahová nastavil dámu, kterou jsem ale nevzal, zahrál jiný tah a sám o ní přišel. Tím jsem nejen přišel o královnu, ale i o třetí místo, medaili a 3 tisíce. Inu, aspoň vím, jakou hodnotu skutečně dáma má 😊. Mých devět bodů pak stačilo „jen“ na desáté místo.

Tak hlavně ať podobné „štěstí“ nemají naši svěřenci a ať dělají jen ty nejlepší tahy! Závěrečné pořadí blicáku naleznete zde. Vítězem se nakonec stal FM Tomáš Cagašík, druhé místo bral FM Kilián Slovák a třetí skončil David Zvolenský. Všichni tři získali 10 bodů ze třinácti možných a o jejich pořadí rozhodlo pomocné hodnocení v podobě vzájemných zápasů.