Jak Tomáš dobýval Prahu

Šachový klub SK Oáza Praha uspořádal 22. ledna 1. turnaj série OÁZA AKROP OPEN 2022 v rapid šachu do 14 let. Protože se v našem kraji konala pouze Klatovská věž, vydali jsme se s Tomášem Zelenkou na zkušenou do Prahy. Celkem 46 šachistů ze známých pražských klubů i ze vzdáleného okolí (např. Velká Bíteš) bojovalo v jednom společném turnaji o mobilní telefon či tablet.  Ohodnoceny medailí a sladkou odměnou byly i jednotlivé kategorie H8, H10, H12, H14 a kategorie dívek. Nevýhodou nás trenérů a rodičů bylo, že v hrací místnosti, ve které byli hráči už tak dost natěsnáni, nesměl pobývat nikdo jiný. Také brzký začátek v 9 hodin vyhovoval spíš domácím. Kvalita turnaje byla na úrovni (1. nasazený ELO 1732), čelo tvořilo několik účastníků republikových soutěží. z nichž vynikal pozdější vítěz Jan Bára. Také byla hodně slyšet ruština.

Tomáš před vítěznou partií v 7. kole na 7. šachovnici s Kristianem Czernym z Bohemians Praha.

Tomáš, stejně jako na MČR H8, daroval v prvním kole soupeři dámu i partii, ale pak bodoval čtyřikrát po sobě. Jak stoupal tabulkou, stoupal i věkový i elový rozdíl mezi ním a soupeři. Někteří byli starší až o 6 let a partie připomínaly souboj Davida s Goliášem. Nejcennější vítězství přišlo v 5. kole s Kirillem Sboevem (ELO 1414) ze ŠK Aurora – Šachové školy Anatolie Karpova a samozřejmě vítězství v posledním kole na 7. šachovnici, které ho katapultovalo na celkové 6. místo s 5 body. Svou kategorii H8 vyhrál suverénně před mistrem Čech Jindrou Trejbalem, potomkem slavného šachisty. Přestože se nezapisovalo, Tomáš sehrál dvě miniaturky ve 2. a 3. kole a po partii mi je ukázal – jsou spíše pro pobavení.

Turnaj bych doporučil všem silnějším hráčům z našeho kraje, příští se koná 5. března.