KP družstev starších žáků 2022

V sobotu 26. března  uspořádal šachový oddíl TJ Sokol Domažlice z pověření KM ŠSPK Krajský  přebor družstev starších žáků.

Této tradičně prestižní soutěže se zúčastnilo 8 týmů ze 7 oddílů. Turnaj se hrál systémem každý s každým tempem 20 min a s 10 sekundovým přídavkem se zapisováním.

Turnaj byl napínavý až do konce a teprve poslední kolo určilo vítěze i pořadí na medailových pozicích. Celkovým vítězem se stalo družstvo TJ Sokol Domažlice s 21 body, když vyhrálo všechny své zápasy. Na druhém místě skončil ŠK Sokol Klatovy B s 18 body a bronzovou medaili brali mládežníci z ŠK64 Plzeň C za zisk 15 bodů. Těsně pod stupni vítězů skončily ŠK Líně B, které uhrály 12 bodů.  Na dalších místech skončil ŠK64 Plzeň D (7 bodů), dále ŠK Tachov (4 body), sedmé bylo družstvo Garde Kaznějov (4 body)  a konečně osmý skončil SK Petřín (1 bod).

Jak se již stalo určitou domažlickou tradicí,  byl zajištěn on-line přenos z prvních 2 šachovnic každého utkání. Partie z on-line přenosu zde:

V turnaji nedošlo k žádným problémům či sporům, zkušený rozhodcovský sbor neměl kromě několika nepřípustných tahů žádnou další práci.

Vítězné družstvo TJ Sokol Domažlice postoupilo do 1. ligy mládeže.

Ředitel turnaje Martin Vašíček, TJ Sokol Domažlice

Turnaj to byl velice dramatický, dokonce „hrozilo“, že pokud by v posledním kole družstvo ŠK 64 Plzeň C porazilo dosud neporažené Domažlice v poměru 4:2 a současně Klatovy porazily 6:0 Garde Kaznějov, srovnala by se družstva z Plzně, Domažlic a Klatov na prvním místě se stejným počtem bodů a stejným skóre. K tomuto ale nedošlo, zejména proto, že Domažlice neponechaly nic náhodě a v posledním kole zvítězili vysoko 5,5:0,5. Právě z tohoto utkání si dovolím přidat jednu bojovnou partii z poslední šachovnice, která nebyla snímána online, ale matový útok černého si zaslouží pozornost.

Přestože se jedná o týmovou soutěž, dovolte mi vypíchnout i jednotlivce. Na třetí desce uhrál 7 bodů ze 7 sedmi skvělý Adam Rudlof (Sokol Domažlice). Jen půl bodu ztratil na druhé šachovnici Adamův týmový kolega Jáchym Handlovský, dále i Miroslav Jandečka (rovněž Sokol Domažlice), který se tak stal spolu s Davidem Zahálkou (ŠK Sokol Klatovy) nejlepším hráčem 5. desky. Nejvíce bodů (konkrétně 6) uhráli na čtvrté šachovnici Denisa Dominiková a Daniel Kreuzman. Asi nepřekvapí, že první jmenovaná reprezentuje domácí oddíl Sokol Domažlice, zatímco Dan válí za ŠK Sokol Klatovy. Šest bodů získala i Eliška Janoušková (ŠK Líně), která se tak stala nejlepší hráčkou (i hráčem) na šesté šachovnici. Tvrdý boj se uskutečnil na prvním stole, kde tři nejlepší (konkrétně Marek Janouš, Artem Mametev a Matyáš Roubal – bráno dle abecedy) uhráli pět bodů.

Gratuluji medailistům a Sokolu Domažlice k postupu do 1. ligy mládeže.