Přeskočit na obsah

Krajský přebor mládeže

Krajský přebor mládeže se opět konal v Nepomuku, kam se v první květnový víkend sjelo na padesát nadějných šachistů a šachistek do šestnácti let. Hrálo se celkem na sedm kol tempem 40 min + 30 s/tah a o bojovnosti turnaji nechť svědčí fakt, že borci ve všech kategoriích stihli v prvním hracím dnu odehrát „pouze“ čtyři kola (v minulých letech alespoň ti nejmladší hráli rychleji, takže se stihlo odehrát kol pět). Zbylá tři kola se tak dohrávala v neděli. Šachisté soupeřili jak o poháry, které získali vždy krajský přeborník a krajská přebornice dané kategorie, tak medaile. Na mistrovství Čech postupovali tři nejlepší (kromě přímo postupujících) v každé chlapecké kategorii. A jak to celé dopadlo?

HD12

Dlouho to vypadalo, že v sobotu odehrají dvanáctiletí pět kol. Ale nesmírně bojovná partie třetího kola mezi kaznějovskými (souboj Černá vs. Gális) na poslední desce, která trvala zhruba dvě hodina, rozhodla, že čtyři kola budou bohatě stačit.

Při absenci přímých postupujících (letenští Tomáš Zelenka a Lukáš Křivka) byl hlavním favoritem Václav Koutecký hrající za ŠK 64 Plzeň. A Vašek těžkou roli zvládnul bez problémů: k pěti výhrám přidal ve čtvrtém a pátém kole remízy a s šesti body vystoupal na nevyšší stupínek. O bod za Vaškem zaostal klatovský Jan Tomeš, nasazená trojka. Honzík také ani jednou neprohrál, jen těch remíz bylo o něco více… Oba borce na medailových pozicích doplnil Václav Kovář (ŠK Dvorec), který získal 4,5 bodu. Všichni tito hráči tak postupují na Mistrovství Čech, které se bude konat na přelomu října a listopadu na zatím neznámém místě. O mimořádné vyrovnanosti turnaje svědčí fakt, že čtvrtý Jiří Bejvl zaostal za třetím Vaškem Kovářem jen kvůli horšímu čtvrtému (!) pomocnému hodnocení, což je nesmírně smolné a unikátní.

Nejlepší dívkou byla Svatava Kindelmannová (ŠK Sokol Klatovy), která získala 3 body a skončila na celkovém 14. místě z devatenácti účastníků. Zkušenosti sbírala i teprve devítiletá Vanesa Černá z Kaznějova, která díky dvěma bodům obsadila celkovou osmnáctou pozici. V kategorii děvčat do dvanácti let však byla druhá. Pro bronz si v této kategorii na nedělním vyhlašování došla Nataliia Tetiuieva (ŠK 64 Plzeň), a to díky zisku jednoho bodu.

HD14

Ve věkové kategorii čtrnáctiletých vypálila všem rybník Viktoriia Strazhnyk (ŠK 64 Plzeň). Ta vstupovala do turnaje jako pátá nasazená a dokázala se vyrovnat i s hořkou prohrou s Jirkou Ježkem ve třetím kole. Viktorce se pak povedlo třikrát vyhrát a závěrečná remíza ji jistila (díky vzájemným partiím) celkové první místo a samozřejmě i první místo v kategorii děvčat. Zde ji na medailových příčkách doplnily Anna Jenčová (st. č. 8, ŠK Líně) a Magdalena Koutecká (st. č. 6, ŠK 64 Plzeň). Zatímco první jmenovaná sbírala bodíky výhradně s černými kameny, Magda byla úspěšnější ve hře bílými. Nicméně rozhodující jsou body: Anička získala tři a půl bodu a skončila celkově desátá, Magda byla o půl bodíku a jedno místo horší.

Zatímco dívčí kategorie měla svou vítězku poměrně jasnou, mezi chlapci se zuřivě bojovalo a nikdo neměl nic jisté. Úvodní hrací den vůbec nevyšel nasazené jedničce Vojtovi Jančíkovi (ŠK 64 Plzeň), který v sobotu připsal jen bod a půl. Dvěma výhrami v řadě se však vyhoupl vpřed a v partii kdo s koho dostal šanci zabojovat o postup. V nervydrásající partii Jiří Ježek vs. Vojtěch Jančík, která dlouze uzavírala nedělní odpoledne, se ale nakonec radoval bílý. A to i přesto, že v jednu chvilku měl jen vteřinu na hodinách. Pro Vojtu to bohužel znamenalo pád na deváté místo, nasazená trojka Jiří Ježek (TJ Sokol Plzeň-Letná) díky této výhře poskočila na třetí místo v chlapecké kategorii (a čtvrté místo celkem ze sedmnácti účastníků). Pro Jirku byla těžká hlavně sobota, v níž měl několik náročných partií. Jirka získal pět bodů, když prohrál jen s dvěma hlavními konkurenty. A kdože skončil na prvním a druhém místě? Historického vítězství v chlapecké kategorii získal Josef Buvalič hrající v barvách ŠK Garde Kaznějov. Pepa byl nasazen až jako devátý, ale soupeřům povolil jen tři remízy. Bez prohry to tak bylo skvělé celkové druhé místo! Pět a půl bodu jako Viktorka s Pepou uhrál i klatovský Daniel Kreuzman, který měl k titulu po první dnu nejblíže, když začal 4/4. V pátém kole ale jen remizoval s Pepou Buvaličem a v šestém prohrál s Viktorkou. Z nezdarů se ale otřepal a druhé místo v kategorii chlapců do dvanácti let, třetí místo celkem a postup na MČ si ale utéct nenechal.

HD16

Turnaj šestnáctiletých zcela ovládl Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň). Hlavní favorit turnaje neponechal nic náhodě a deklasoval jednoho soupeře za druhým. Nakonec z toho bylo logicky 7 bodů a zasloužené první místo. O dva parníky dále skončil čtvrtý nasazený Jakub Ježek z Letné. Kuba měl už postup na Čechy zajištěn, a tak se jen srdnatě rval o co nejlepší výsledek. Kromě prohry s Hynkem zaváhal Kuba ještě dvakrát, když remizoval v pátém a sedmém kole. Nakonec 5 bodů stačilo na druhé místo z celkem čtrnácti účastníků. Druhý nasazený Michal Vokoun z Domažlic a třetí nasazený Vít Bludský hrající za ŠK 64 Plzeň spolu soupeřili o třetí místo. Díky vzájemné partii, kterou vyhrál domažlický šachista, putuje bronzová medaile právě na jihozápad Plzeňského kraje. Ale ani Vítek nemusí smutnit, neboť i čtvrté místo znamená postup na mistrovství. Oba kluci získali 4,5 bodu.

Nejlepší dívkou turnaje se stala Ema Urválková (ŠK 64 Plzeň). Ema srdnatě bojovala a dokázala obrat i dva favority: Vítka Bludského a Míšu Macha. Ema nakonec své sedmé startovní číslo dokázala vylepšit: díky zisku čtyř bodů obsadila nedělenou pátou příčku v turnaji. Na stupních vítězů doprovodila Emu klubová spoluhráčka Tereza Hendrychová, která v turnaji vydolovala tři body a která skončila celkově jedenáctá, a domácí reprezentantka Michaela Malátová, která získala o bodík méně. To pro Míšu znamenalo celkovou třináctou pozici.

Závěr

Na závěrečném vyhodnocení bylo živo, protože bylo třeba ocenit nejen vítěze z tohoto napínavého víkendu. Na hráče, kteří se utkali v rámci série turnajů při Mezinárodním víkendu 2023, čekalo předávání cen. Na vítěze obou kategorií pak dokonce i pohár. Oceňovali se i nejlepší hráči Velké ceny Plzeňského kraje, kteří dostali poháry, a vítězové kategorií starší hoši, mladší hoši, starší dívkymladší dívky. Tito hráči byli dekorováni medailemi a rovněž si odnesli nějakou drobnost navíc.

Organizátoři děkují za bezproblémový průběh turnaje a těší na další sportovní setkání. Gratulace všem vítězům – na Mistrovství Čech budeme držet palce!

Poděkování patří i Milanu Jenčovi za nedělní výpomoc u stolku rozhodčích.

A konečně poděkování i restauraci Sokolovna, která se starala o hladové a žíznivé krky jak dětí, tak dospělých. Děkujeme.

Výsledky: HD12, HD14HD16.

Fotogalerie