Přeskočit na obsah

MČR do osmi let s osmi našimi zástupci

Kromě finále české extraligy hostil Liberecký kraj o prvním dubovém víkendu i Mistrovství ČR do osmi let. Kromě našich zástupců mezi mládežníky, kterým se budeme věnovat především, jsme měli zastoupení i v rozhodcovském sboru. O tom, že vše probíhá tak, jak by mělo, se starali Milan Jenč a Jaroslav Roubal. Chlapci a dívky hráli dva samostatné turnaje. Hrálo se na devět kol (pět v sobotu a čtyři v neděli) tempem 20 min + 10 s/tah. Nyní se ale vydejme do Harrachova a podívejme se, jak se našim hráčům dařilo…

Největšího úspěchu dosáhla mladičká Eva Tykalová hrající za ŠK Sokol Klatovy. Evička byla od začátku turnaje v popředí, byť ne úplně na špici. A rozvrhnutí sil bylo výborné: klíčová výhra přišla v posledním kole, díky čemuž se Eva vyhoupla na skvělé nedělené čtvrté místo. První dvě místa byla jinde (obě dívky nahrály 8 bodů), ale třetí místo chyběl kousíček… Evička tak jde zcela jistě ve stopách své starší sestry Barči, která na mistrovství startovala již jen v doprovodném Openu. Evička tak celkově mezi dvaceti (nasazení uvádět nebudeme, protože to téměř odpovídá abecednímu rozřazení) přihlášenými dívkami skončila na výborném čtvrtém místě, přičemž všechny dívky, které ji přeskočily, jsou o rok starší. Pojďme na skok do Openu, kde hrálo 35 šachistů a šachistek, z nichž hned 15 již mělo nasazovací rating. Mezi nimi i Barča Tykalová (ŠK sokol Klatovy), jediný zástupce Plzeňského kraje. Barča startovala jako devátá nasazená, což potvrdila i výsledkem, když skončila ve skupince pětiapůlbodových na celkovém desátém místě. To znamenalo i druhé místo mezi dívkami.

Turnaj chlapců měl zastoupení výrazně vyšší, do Harrachova se vydalo hned 93 šachistů z celé České republiky, z nichž hned 11 mělo nasazovací ELO (zbytek byl seřazen dle abecedy, a tak nasazení hráčů opět nemá smysl uvádět). Sedm hráčů (a byl to velký klatovsko-línský souboj) bylo z našeho regionu. Jak se čtyřem zástupcům ŠK Sokol Klatovy a třem zástupcům ŠK Líně v turnaji dařilo?

Nejlépe se umístil klatovský Dominik Tomeš, který uhrál 6 bodů. Domčovi se nepovedla dvě poslední sobotní kola, i tak se ale dostal mezi pronásledovatele top špičky a hodně teoreticky bojoval v posledním kole o medaili. Ale ani toto poslední kolo se příliš nepovedlo a byla z toho prohra. Výsledkem z toho bylo devatenácté místo (s dělbou bodů na místo deváté). Druhý nejmladší z našich byl o dva roky mladší (!) Dominik Kříž (ŠK Líně). Nejvíce se tedy dařilo Dominikům! Domčovy výsledky byly velice pestré, v zápise má několik výher, proher i remíz. Co je ale důležité, Dominik body sbíral velice pravidelně… Nakonec z toho bylo 38. místo (dělba s 27.) a nádherných 5 bodů. O půl bodíku méně posbíral v průběhu turnaje Dominikův klubový spoluhráč Víťa Jenč. Škoda dvou proher v sedmém a osmém kole, neprohrát v nich, výsledek mohl být ještě lepší.

Čtyři bodíky v turnaji uhráli zbylí klatovští. Pomocné hodnocení je seřadilo takto: 57. Idel Karimov, 58. Alex Oliberius, 59. Andy Oliberius. Zcela jistě není bez zajímavosti, že sekvence 0-1-0-1-0-1-0-1-0 odpovídá získávání bodů prvních dvou jmenovaných. Alespoň Andy to měl trochu pestřejší (tomu se povedlo jednou bílými vyhrát a jednou černými prohrát). Nejlepším hráčem, který získal 3,5 bodu, se stal Matěj Janoušek (ŠK Líně). Matějovi se více dařilo v sobotu, kdy získal většinu svých bodů. Celkem z toho byla jágrovská 68. pozice. Všem hráčům děkujeme za účast a přejeme mnoho budoucích úspěchů.

Na závěr postřehy účastníků. kterým zárověň děkujeme za zaslané fotografie:

Daniel Kříž: Chtěl bych turnaj pochválit, jak po stránce organizace tak i výběr lokality byl super…Já co si pamatuju za mých mladých let a konání všech mistrovství v Seči u Chrudimi nebo v Zaječicích pod stany🙈, ale ty stany a polní kuchyně měli své kouzlo😁…tak jsem jen zíral jak se to posunulo vše dopředu…Hotel byl parádní, pokoje čisté, strava výborná a Domčovi se i dařilo…takže z mé strany naprostá spokojenost 🙂

Adam Oliberius: Co se týče pocitů a dojmů: osobně mě trochu zklamalo, že účastníci neobdrželi žádný upomínkový předmět, který by jim pak vydržel delší dobu. Kdo si zaplatil ubytování na hotelu, obdržel zdarma jen designově reklamní tričko “Šachová škola Pat a Mat” (neubytovaní si jej mohli zakoupit za 140 Kč), ostatní nedostali nic. Očekávám, že tričko bude po pár vypráních na vyhození… Alespoň doprovodný program – ca hodinové vystoupení kouzelníka v městském kině – však dětem radost udělal :).

Milan Jenč: Účast byla opravdu hojná, 93 chlapců a 20 dívek. Překvapilo mě velké množství nemožných tahů, které jsme jako rozhodčí v průběhu každého kola museli řešit. Rychlá hra však asi patří k tomuto věku. Bohužel některé partie rozhodly právě nemožné tahy. Kvalita partií byla také velmi rozdílná, zatímco hráči na předních šachovnicích předváděli již poměrně vyspělou techniku, na zadních stolech se jiní potýkali se samotnými základy šachové hry. Situace na šachovnici se tak měnila snad po každém tahu. Z líňských nadějí dosáhl nejlepšího výsledku benjamínek Dominik Kříž (5 bodů), který si bude moci MČR zahrát ještě v následujících 2 letech. Vzhledem k tomu, že velmi početný ročník 2016 přechází do kategorie H10, věříme, že by mohl být výsledek příští rok výrazně lepší. Víťa začal turnaj dobře (3 body z 5 partií), ale v neděli mu asi, stejně jako Matějovi, trochu “došla šťáva”. Výsledek mohl být trochu lepší, ale hoši určitě nepropadli. Pořadatelé až na nějaké drobnosti akci výborně zvládli, připravili pro účastníky zajímavý doprovodný program i hezký suvenýr v podobě trička. Ubytování dobré, jídlo chutné s možností výběru, možnost využívat hotelový bazén a saunu byl prima bonus.

Odkazy

Fotogalerie