Pohádka z Onoho světa aneb 2 medaile z MČR dětí do osmi let

V Krnově, tomto „ještě“ českém městě, za nímž již následuje jen polské království, se v neděli 30. dubna a v pondělí 1. května konalo Mistrovství ČR dětí do osmi let. Na dalekou cestu se vypravilo hned devět našich mladých nadějí, z toho hned sedm jich bojovalo v mistrovských kategoriích.

Kategorie D8

Startovní listina dívčího turnaje čítala 25 hráček, náš kraj reprezentovali sestry Tykalovy (obě ŠK Sokol Klatovy). Starší Barča byla nasazenou jedničkou, když jako jediná již měla nasazovací Elo. Její sestra Eva pak celé startovní pole uzavírala, protože hráčky byly dále seřazeny dle abecedy. Na Evču tak čekalo zahajovací volno. Nutno poznamenat, že Eva je ročník 2017, a tak většina soupeřek byla hned o dva roky starší. Čas a kola ubíhaly, obě naše holky ale vyhrávaly. A tak se nevyhnutelné stalo skutečností, ve čtvrtém kole se obě holky z Onoho světa utkaly proti sobě. A vůbec nic si nedarovaly, pustily se do sebe s vervou, mladší Eva dokonce sebrala své sestře dámu. Barča se ale nevzdala, zabojovala a partii otočila. Vzájemná partie k přehrání zde (čtvrté kolo, první šachovnice). Po šesti kolech jsme ale stále četli krásnou pohádku, na prvních dvou místech byla obě klatovská děvčata. Barča byla stoprocentní, Evina ztrácela bod. Sedmé kolo bohužel Eva prohrála, stále se však držela na bedně. A Barča si znovu připsala čárku za skolení další soupeřky. V osmém kole se na prvních čtyřech šachovnicích radovaly hráčky hrající s černými kameny. A kde myslíte, že seděla Barča a Evča? Ano, hádáte správně, obě si do tabulky zapsaly další bod.

Rozhodovalo poslední kolo. Barča už měla titul zajištěný s předstihem, ale turnaj zakončila, jak se patří, výhrou. Barbora Tykalová se tak stala mistryní ČR do osmi let, a to po suverénním výkonu, když získala plný počet devíti bodů!Po deváté partii byla asi hodně smutná Evička, která byla blízko senzaci. Svojí soupeřku v posledním kole sice přehrála a získala tři pěšce. Protihráčka ale umně využila trošku zamotaných Eviných figur a sebrala si materiál i s úroky. Eva tak skončila na mistroství na skvělém pátém místě, protože ji hned dvě soupeřky přeskočily o Buchholz. I tak je to obrovský příslib do budoucna.

Výsledky: D8.

Kategorie H8

I mezi osmiletými chlapci jsme měli ze 107 šachistů hned 5 želízek v ohni. Mezi všemi hráči mělo jen devět hráčů nasazovací ELO, mezi nimi pátý nasazený Petr Střihavka z Letné. Kromě něj nás ještě reprezentoval jeho klubový parťák Antonín Bejvl, klatovské duo Jan BrůhaDominik Tomeš a línský Matěj Janoušek. Dominik s Matějem se narodili v roce 2016, a tak si toto mistrovství budou moci zopakovat i příští rok.

Matěj Janoušek to měl v průběhu turnaje hodně na střídačku, střídal jak výhry a prohry, tak dokonce i remízy. Nakonec se Matějova bilance zastavila na čtyřech bodech, což stačilo na 75. pozici. Stejně bodů jako Matěj nasbíral i jeho věkový kolega Dominik, kterému se bohužel nepovedly poslední dvě kola. Jemu čtyři body a o něco lepší pomocné hodnocení přiřkly 59. příčku. Posuňme se v pořadí ještě výše. Dařilo se i Honzíkovi Brůhovi. Ten získal 5,5 bodu (škoda přeškoda posledního kola, kdy mohl jednoduše vyhrát), což stačilo 24. místo. Honzík skončil jako nejlepší pětiapůlbodový.

Na závěr jsme si nechali dva letenské borce. Výtečný turnaj odehrál plzeňský Antonín Bejvl, který se po pěti kolech slunil na krásném druhém místě. Toho času měl plný počet již jen pozdější vítěz Daniel Vo, který podobně jako Barča neztratil ani půl bodu. Po osmi kolech byl Tonda na páté pozici a mohl zabojovat o stupně vítězů. Do posledního kola dostal ale nasazenou jedničku Mikhaila Lutskiyho, který měl o půl bodu více než Toník. Výhra by pravděpodobně znamenala třetí místo. Partie se ale Tondovi bohužel nepovedla, a tak se plzeňský hráč propadl na desátou příčku, což je ale stejně fantastický výsledek, zvlášť vezmeme-li v potaz, že Antonín získal 6 bodů z devíti a prohrál jen se všemi medailisty.

Velkou radost máme z výsledku letenského Petra Střihavky. Právě Péťa byl totiž tím třetí, kdo dokázal Tondu porazit, což z předchozího znamená jediné: Petr Střihavka se stal stříbrným princem mezi chlapci do osmi let na mistrovství republiky! Péťa porážel jednoho soupeře za druhý. Pak se sice zasekl v pátém kole, když prohrál s budoucím vítězem Vo, ale to byla jediná ztráta bodu za celý dvoudenní a náročný turnaj. Po osmi kolech už byl Petr na druhém místě a svoji pozici musel uhájit před bodovým konkurentem Jakubem Antošem. Kvůli vysokému počtu hráčů totiž stále hrozilo, že v případě prohry bude Péťa bez medaile. V přímém souboji o medaili ale nakonec Péťa černými kameny zvítězil a mohl se radovat ze zaslouženého stříbra. K vítězství kromě nesporného umu pomohlo jistě i trochu štěstíčka, protože se Péťa z nasazených elistů utkal jen s dvojkou a devítkou.

Výsledky: H8.

Třikrát bravo a moc gratulujeme! Zbývá doplnit, že v doprovodném turnaji do 14 let, hráli i Dominikův a Tondův bratr Jan Tomeš a Jiří Bejvl. První jmenovaný si připsal 6 bodů a ve své kategorii bral stříbrnou medaili (skončil jen o místo za svým nasazením na 11. místě), Jiří Bejvl skončil z pětačtyřiceti účastníků na 38. pozici (16. ve své kategorii). Výsledky doprovodného turnaje zde.

Veškeré další informace naleznete na webu ŠSČR.