aktualizováno 1.4. – dopněno o výsledky OP škol Plzeň-město, Plzeň-jih a Rokycany
aktualizováno 23. 3. – doplněny informace o OP škol Klatovy, výsledky OP Plzeň – sever
aktualizováno 18. 3. – dopněny informace o OP škol PM, PJ, RO
aktualizováno 15. 3. – doplněno o informaci k OP škol v okrese PM+PJ+Rokycany
aktualizováno 11. 3.doplněno o výsledky OP Domažlice

Po dvouleté pauze způsobené pandemií covidu se opět dává do pohybu turnaj škol. A tak stále platí, že aktuálním mistrem ČR v kategorii středních škol je družstvo Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí, které v roce 2019 suverénně zvítězilo. Spanilou jízdu týmu ve složení Jonáš Eret, Martin Simet, Matouš Eret, David Hložek a Michal Nechutný si můžete připomenout zde. Vicemistrem v nejmladší kategorii prvního stupně je pak družstvo ZŠ Plánická Klatovy, které vybojovalo stříbrné medaile ve složení Tadeáš Velkoborský, Martin Bukvaj, Jan Velkoborský a Jan Bukvaj, výsledky naleznete zde. To je ale sezóna 2018/2019, a tedy minulost. Od té doby se nehrálo.

Letošní MČR škol se letos uskuteční v dubnu až červnu (nejspíše opět v červnu) a já bych Vás rád informoval o aktuálním stavu okresních kol a kola krajského. Pro připomenutí: jde o turnaj čtyřčlenných družstev (mohou být až dva náhradníci), hraje se ve třech kategoriích (1. stupeň, druhý stupeň a střední školy). Z každé kategorie a z každého okresu postupují do kola krajského 2 nejlepší týmy. Odtud pak dva nejlepší z každé kategorie postupují přímo na republiku. Veškeré propozice jsou (nebo budou) v kalendáři a v příloze k tomuto článku.

Krajský přebor

Okresní přebory

Klatovy

Turnaj odehrán 30. 3. 2022.

Výsledky k dispozici zde (1. stupeň ZŠ) a zde (SŠ a 2. stupeň ZŠ, resp. nižší stupeň víceletých gymnáziích ).

Do klatovské sokolovny se sjelo celkem 5 týmů. Družstva prvního stupně sehráli turnaj každý s každým, a to hned 2x. Turnaje se zúčastnila tři družstva, vyhrála ZŠ Bezděkov, a to před ZŠ Čachrov A a ZŠ Čachrov B. Kategorie 2 a 3 se spojily, a tak hráči 2. stupně ZŠ (resp. hráči nižšího stupně víceletých gymnázií) sehráli šestikolový turnaj mezi sebou dohromady. Z každé kategorie opět postupují dvě družstva (tučně). V závorce uvedeno celkové pořadí spojeného turnaje.

1. stupeň: ZŠ Bezděkov, ZŠ Čachrov A, ZŠ Čachrov B;
2. stupeň: ZŠ Plánická Klatovy (2), ZŠ Tolstého Klatovy (4), ZŠ Masarykova Klatovy (5);
střední školy: Gymnázium Sušice (1), Gymnázium Klatovy (3).

Plzeň město + Plzeň jih + Rokycany

Turnaj odehrán 1. dubna 2022 v Sokolovně v Plzni-Lhotě.

Výsledky k dispozici zde (1. stupeň ZŠ), zde (2. stupeň ZŠ, resp. nižší stupeň víceletých gymnázií) a zde (střední školy).

Do lhotské sokolovny se sjelo hned 23 družstev ze třech okresů, a tak každá kategorie sehrála samostatný turnaj. Zatímco účast na první stupni byla záležitostí ryze okresu Plzeň-město, ostatní kategorie již byly meziokresní. Žáci prvního stupně sehráli turnaj každý s každým, což při účasti 7 týmů znamenalo, že každé družstvo mělo jednou volno. Zvítězila 28. ZŠ Plzeň A, a to o 4,5 bodu před ZŠ a MŠ Tyršova Plzeň. Tyto dvě školy postupují do krajského kola. Bronz se ziskem 13,5 bodu získala ZŠ Martina Luthera.

I druhý stupeň odehrál turnaj každý s každým. Týmů se sjelo 8, a tak se i zde hrálo na sedm kol a jako v nejmladší kategorie i zde tempem 2×15 minut na partii. I zde byla úspěšná 28. ZŠ (B). Jejich 21,5 bodu stačilo na druhé místo, což znamená postup do krajského kola. Tým 28. ZŠ nestačil jen na suverénní Masarykovo gymnázium (C), které všechny zápasy vyhrálo a s náskokem 3 bodů obsadilo 1. místo. Obě tyto školy postupují do krajského kola. Bronz se ziskem 19 bodů patří 26. ZŠ. Do krajského kola postupuje i celkově šestý tým turnaje, a to ZŠ Štěnovice, ta totiž obsadilo první místo v kategorii Plzeň-jih.

Hned devět týmů se přihlásilo do turnaje středních škol, a tak se zde hrál pětikolový turnaj švýcarským systémem. Se ziskem 16,5 bodu zvítězilo Gymnázium Plzeň, Mikulášské nám. A před Masarykovým gymnáziem A, které uhrálo 13,5 bodu. Obě tyto školy postupují do krajského kola. Bylo to dramatické až do posledních momentů závěrečného kola, třetí jen s půlbodovou ztrátou skončilo Masarykovo gymnázium B, opět půl bodu před celkově čtvrtým Církevním gymnáziem. Do krajského kola postupují i Gymnázium Blovice – družstvo skončilo sice šesté, ale vyhrálo svůj okres. A stejně tak se na kraji těšíme na družstvo reprezentující Střední školu Jeřabinovou, které skončilo sice deváté, ale vyhrálo svůj okres Rokycany. Já osobně nepamatuji, že někdy družstvo z okresu Rokycany hrálo okresní přebor.

Turnaj se vydařil, a to i díky bezproblémovému průběhu turnajů ve všech kategoriích. Tento mix hráčů je vždy kouzelný a patří k tomu nejlepšímu, co šachová hra může nabídnout: v týmu se to mísí jak rekreačními šachisty, tak šachisty takřka profesionálními. Vzpomínám si na jeden z předchozích ročníků turnaje, kdy se musel vyřešit elegantní problém – totiž dotyčný udělal třetí nemožný tah, ale soupeř již neměl maticí materiál. Letos jsem se zase usmíval nad situací, kdy jeden z šachistů v nabídl soupeři remízu pouze s jednou vteřinou na hodinách. Onen soupeř si vůbec nevšiml, že má o 4 minuty lepší čas a soupeř na čas padá a s nabídkou remízy souhlasil. I to je důvod, proč mám tento turnaj rád. Ty momenty, které jsou nečekané, mnohdy na ně ani Soutěžní řád nepamatuje, ale dovedou šachisty všech úrovní rozesmát.

Následuje pořadí na medailových umístěních (okresu Plzeň-město), tučně jsou vyznačeni postupující družstva. V příloze naleznete fotogalerii z tohoto turnaje.

1. stupeň: 28. ZŠ Plzeň A, Tyršova ZŠ a MŠ Plzeň, ZŠ Martina Luthera Plzeň
2. stupeň: Masarykovo gymn. (C), 28. ZŠ Plzeň (C), 26. ZŠ Plzeň
střední školy: Gymn. Mik. nám. (A), Masarykovo gymn. (A), Masarykovo gymn. (B)
další postupující: ZŠ Štěnovice (2. st., PJ), Gymnázium Blovice (SŠ, PJ), SŠ Jeřabinová (RO)

Plzeň sever

Turnaj odehrán 23. 3. 2022.

Výsledky k dispozici zde.

Celkem osm týmů z celkem pěti škol se sjelo do Kaznějova, aby zde sehrály OP škol v šachu pro okres Plzeň-sever. Hrálo se každý s každým, tedy na sedm kol. První dvě školy z každé kategorie (v kategorii SŠ jen jedno družstvo, protože více se jich neúčastnilo) postupují do krajského kola. Následuje pořadí, v závorce uvedeno pořadí v celém turnaji.

1. stupeň: ZŠ Kaznějov A (4), ZŠ Nýřany (5), ZŠ Pivoňka Chříč (6), ZŠ Dolní Bělá A (8);
2. stupeň: ZŠ Kaznějov B (2), Gymnázium Plasy A (3), ZŠ Dolní Bělá B (7);
střední školy: Gymnázium Plasy B (1).

Domažlice

Turnaje se zúčastnily 4 týmy (odehrály turnaj každý s každým), a to po dvou z kategorie 2. stupně a středních škol. Kategorie 1. stupeň nebyla nakonec obsazena. Domažlická ZŠ a ZŠ Klenčí se z důvodu covidu nakonec musela odhlásit. Hrála se tedy 3 kola, a to v pomalejším tempu 30 min + 10s/tah. Všechna zúčastněná družstva postupují do krajského přeboru. Následuje pořadí, v závorce uvedeno pořadí v celém turnaji.

1. stupeň:
2. stupeň: Gymnázium Domažlice (1), ZŠ Mrákov B (4)
střední školy: Gymnázium Domažlice (2), OA Domažlice (3).

Tachov

Turnaje se zúčastnilo 6 týmů (odehráli turnaj každý s každým), z každé kategorie dva, postupují tedy všichni zúčastnění. Následuje pořadí, v závorce uvedeno pořadí v celém turnaji.

1. stupeň: ZŠ Hornická A (4), ZŠ Planá (5);
2. stupeň: ZŠ Zárečná (3), ZŠ Hornická B (6);
střední školy: Gymnázium Tachov (1), SŠ Bor (2).