Přeskočit na obsah

Přednáška GM Roberta Cveka (video)

Smyslov byl především znamenitý stratég a technik, Tal zase čaroděj za šachovnicí, kde se to oběťmi jen hemžilo, Petrosjan byl pevný jako skála, Spasskij byl poziční hráč, který rád shromažďoval výhody, Fischer byl geniální šachista, skvělý stratég i technik, Karpov byl velice precizní a jeho technika byla znamenitá. Hodně zjednodušeně se plus minus střídali i styly šachistů. Poziční X kombinační. A tak i našeho technicky velice zdatného Karpova překonal geniální počtář, mistr nátlakové hry Garri Kasparov. Souboje Karpova s Korčným zejména v sedmdesátých letech byly hodně peprné, ale zápasy další dvou „K“ je ještě překonaly. Především skandální zápas mezi roky 1984 a 1985. V něm se hrálo na šest výher a Karpov poměrně brzy vedl 4:0, po dlouhé sérii remíz vyhrál opět Karpov a zvýšil na 5:0, stačilo mu tak vyhrát jedinou partii a obhájil by titul, podobně velkolepě jako onehdy Fischer. Pak ale přišla brutálně dlouhá série remíz a nakonec se třikrát radoval Kasparov, který tak snížil na 3:5. V tom okamžiku vedení FIDE zápas pro totální vyčerpání obou hráčů zápas ukončilo s tím, že se bude opakovat. Nemohli si dovolit, že by Karpov v tomto zápase prohrál. Podívejte se například na Slavný den na Streamu zde. Náhradní zápas ale Kasparov vyhrál a titul proti Karpovovi ještě mnohokrát obhájil. Titul mistra světa ztratil až po dvaceti letech, kdy poněkud překvapivě prohrál s Vladimirem Kramnikem.

Od roku 1985 až do roku 2005, kdy ukončil profeisonální kariéru, byl prakticky neustále hráčem s největším ratingem. Věnuje se psaní a politice (na rozdíl od Karpova je ale opozičním demokratickým politikem, a proto žije v New Yorku). Výjimečně si šachy ještě zahraje, mj. i se současnou šachovou špičkou, a je to vždy velká událost. Kasparov byl opravdu geniální, jako jediný si například troufl na simultánky proti nejlepším hráčům různých zemí, například ale skvělé Izraelce přímo rozcupoval. Ale ani Kasparov není bezchybný, jeho chování je mnohdy za hranou slušného chování…

Nyní už ale nechme vyprávět GM Roberta Cveka, který přednáškou o třináctém mistru světa zakončí svá povídání O šachové historii.

Ukázka přednášky GM Roberta Cveka

Pro účastníky přednášky je k dispozici kompletní video. Heslo vám bylo zasláno do e-mailu.