Přeskočit na obsah

Úspěchy na Mistrovství Čech do 8 a 10 let

V Mostě se konalo poslední mládežnické mistroství tohoto roku. Od středy do neděle zde probíhalo mistrovství Čech do 10 let, o víkendu pak mistrovství Čech do 8 let. V prvně jmenovaném turnaji jsme měli celkem 5 zástupců: oddíl ŠK 64 Plzeň reprezentoval Makar Honcharov, který se turnaje mohl účastnit díky nominaci naší Komise mládeže, barvy Líní pak hájila děvčata Eliška JanouškováSimona Šilhánková. Toto trio pak doplnil Jiří Ježek z Letné a Daniel Kreuzman hrající za Klatovy. Společného turnaje chlapců a dívek se zúčastnilo 47 hráčů, z čehož bylo hned 12 děvčat. Prvních šestnáct hráčů si již nahrálo nějaké ELO, zbytek byl nasazen podle abecedy.

Stříbrná medailistka Eliška Janoušková (vlevo)

Nejlepší výkon předvedl Dan. Po celou dobu se pohyboval v popředí pelotonu a nakonec uhrál pěkných 6 bodů. Díky nejlepšímu pomocnému hodnocení to stačilo na šesté místo, a tedy postup na mistrovství republiky! Dan prohrál jen dvě partie, a to s prvním a třetím hráčem. V posledním kole, kdy již bylo o vítězi rozhodnuto, se jej Dan pokusil porazit a zaútočil na medaili. Bohužel ale prohrál. I tak se ale mohl radovat ze skvělého výsledku.

Výborně hrál i Jiří Ježek, pro nějž to byla velká premiéra. Jirka v předposledním kole poměrně suverénně vyhrál se čtvrtou nasazenou Nikolou Kůsovou a do posledních chvil tak rovněž bojoval o postup. V přímém a napínavém souboji (remíza nestačila ani jednomu z borců) však trochu smolně prohrál se svým posledním soupeřem a skončil na 12. místě, čtyři místa od postupu. I tak je ale 5,5 bodu a hlavně slušný výkon příslibem do budoucna.

Naděje jsme vkládali i do Makara Honcharova, který měl ale na lepší výsledek příliš rychlou ruku. Makar nakonec uhrál 4,5 a skončil třiadvacátý. Nakonec dva a půl bodu uhrála i Simona Šilhánková, když zabodovala až na konci turnaje. To stačilo na 45. místo celkem a 11. v kategorii.

Na závěr jsem si schoval jeden medailový úspěch. O ten se postarala Eliška Janoušková, když ziskem 5 bodů obsadila druhé místo v kategorii a 15. místo celkově. Byť Eliška byla celkově třetí nasazená, musí mít z medaile jistě radost, protože to byl mezi děvčaty nervy drásající finiš. Jakoby nikdo nechtěl vyhrát: například v osmém kole první čtyři dívky prohrály. Eliška zde bohužel ztratila vyhranou partii… Skvěle se ale oklepala, v posledním kole remizovala a nakonec to cinklo stříbrně!

Nejeden člověk by znejistěl při pohledu na startovní listinu mistrovství Čech do 8 let. Je to opravdu mistrovství, není to jen krajský přebor do osmi let?

V kategorii do 8 let, která se hrála jako otevřený open, se to jen hemžilo našimi hráči. Hned 8 hráčů z 22 reprezentovalo oddíl z Plzeňského kraje, hned pět jich pak bylo z oddíl ŠK Sokol Klatovy, který se tak o svou budoucnost nemusí obávat. A to se na poslední chvíli ještě odhlásili sourozenci Jenčovi z Líní… Jen dva hráči (Zelenka a Trejbal) byli nasazeni dle ELA, zbytek pak dle abecedy. Celkově druhý (právě za poměrně suverenním Jindřichem Trejbalem) skončil Tomáš Zelenka (7,5 bodu z 9) z Košutky, který tak navázal na bronzový úspěch z MČR v téže věkové kategorii. Jen o půl bodu za ním skončil klatovský Jan Tomeš. Zisk dvou medailí je fantastický…

Famózní byla Barbora Tykalová z Klatov, která je ročník dokonce 2015! Ta skončila se ziskem 6 bodů pátá a stala se tak mistryní Čech do 8 let. Jako jediné v první desítce ji bylo teprve šest let. Přesto porazila řadu svých starších kolegů. Výčet úspěchů pokračuje: šesté místo a letenský Lukáš Křivka, nejlepší pětibodový. Bohužel poslední kolo nabídlo derby Tomeš vs. Křivka. Z něj odešel černý poražen…

Třinácté až patnácté místo obsadili seřazeni za sebou Svatava Kindelmannová (Klatovy), která navíc byla čtvrtá mezi děvčaty, Dominik Tomeš (Klatovy) a Matěj Janoušek (ŠK Líně). Všichni, stejně jako sedmnáctý Václav Kindelmann z Klatov, získali 4 body. Je až neuvěřitelné, kolik takto mladých dětí u nás v kraji hraje šachy…

Jako KM ŠSPK jsme rádi, že v rámci projektu KTCM jsme se soustředili i na děti narozené v roce 2011 a později a mohli jim dopřát řadu tréninků a aspoň malou měrou přispět k jejich úspěchu. Jak ale ukazují výsledky mistrovství, do skupinky bude třeba zařadit i další adepty, na něž se letos ještě nedostalo.

Zbývá doplnit, že doprovodného Openu se zúčastnil Matěj Křivka z Letné, starší bratr Lukáše. A nevedl si špatně: získal 4,5 bodu z devíti a skončil na osmém místě z třinácti účastníků. Přejeme všem mladým nadějím, aby vydrželi a navázali na své mnohdy první krůčky na národní scéně.

Výsledky

http://chess-results.com/tnr588905.aspx?lan=5

Fotogalerie

https://sachklubklatovy.rajce.idnes.cz/MCech_do_8_a_10_let/ – foto Karel Nováček

Video