Přeskočit na obsah

Vítězem 1. ročníku Memoriálu Ivana Hausnera se stal GM Martin Petr

Po skončení Turnaje sv. Jana Nepomuckého se bylo třeba rychle přeorientovat z pomalého tempa na rychlé. Důvodem bylo, že o den později, 10. září, se v nepomucké restauraci Sokolovna konal 1. ročník Memoriálu Ivana Hausnera.

Mezinárodní mistr Ivan Hausner byl výtečný šachista, ale především skvělý člověk. S nepomuckými spoluhráči jsme za ním jezdívali (ale také on jezdil za námi) do Soběšic, malé vesničky u Šumavy. Strávili jsme u něj vždy tak 3 hodiny, které byly věnovány jak tréninku, tak dobrému jídlu, které pro nás Ivan pokaždé připravil. Všichni rádi vzpomínáme i několik vánočních a narozeninových večírků. Bohužel nás Ivan letos opustil.

Říkával nám, že až tu jednou nebude, ať pořádáme turnaj o jeho klobouk, který s oblibou nosíval. Vzor možná našel u šachového velikána Maxe Euweho. Díky Danovi Mareškovi se vše povedlo a 10. září stál Ivanův klobouk na krásném dřevěném podstavci v sále nepomucké Sokolovny. Rozjely se boje o putovní klobouk Ivana Hausnera. Čí jméno se objeví na podstavci jako první?

Startovní listina nakonec čítala 28 jmen; nezastírám, že jsem věřil ve větší číslo. Doufal jsem, že přijedou i hráči z Prahy či Písku, kde Ivan dlouhá léta působil. Nicméně obsah jmen potěšil: 2 velmistři, 2 mezinárodní mistři, 4 FIDE mistři a další mladí koně.

Tvrdé boje se pozastavily po 7. kole, kdy následovala přestávka na oběd, ze které by určitě měl velký labužník Ivan radost. Nakonec vítěze po 13 kolech muselo určit až pomocné hodnocení, tempo 3 min + 2 s/tah totiž nejvíce sedlo hned dvěma hráčům, kteří zbytku startovního pole utekli. Vzájemný zápas ale nad FM Matyášem Zemanem vyhrál velmistr Martin Petr. Ten se tak ziskem 10,5/13 stal vítězem turnaje a prvním držitelem Moudrého klobouku. Třetí místo za 9 bodů patří FM Zbyňku Vrbatovi, který za sebou nechal dva hráče s 8,5 body: IM Radoslava Doležala a nejlepšího seniora GM Jiřího Lechtýnského. Další pořadí si pak můžete prohlédnout v odkazu níže. Dodejme, že nejlepším juniorem se stal německý hráč Laurin Perkampus (10. místo za 7 bodů) a nejlepší ženou turnaje se stala šestadvacátá Marcela Škopková (2 body) z pořádajícího ŠK Dvorec.

Nevím, zda by měl Ivan radost z partií, přátelské atmosféry ale určitě. Rádi jsme na Ivana zavzpomínali a těšíme se na další ročník, který proběhne v podobném termínu při již 4. ročníku Turnaje sv. Jana Nepomuckého.

Výsledky: https://chess-results.com/tnr748490.aspx?lan=5&art=1&fed=CZE.

Fotogalerie