Přeskočit na obsah

Výsledkově bohaté Mistrovství Čech

Přenesme se z Egypta zpět do Čech, konkrétně do Harrachova, kde se od 21. do 28. října konalo Mistrovství Čech. A mistrovství to bylo z plzeňského pohledu velmi vydařené. Uveďme si nejprve ty největší (medailové a postupové) úspěchy. Představujeme Vám 4 medailisty a dva další postupující na republikový přebor, konkrétně:

  • Jana Váňu, zlatého přeborníka v kategorii H14,
  • Elišku Janouškovou, zlatou přebornici v kategorii D12,
  • Makara Honcharova, stříbrného medailistu v kategorii H12,
  • Matyáše Roubala, bronzového medailistu v kategorii H14,
  • Matěje Křivku, sedmého (a celkově osmého) hráče v kategorii H14 a
  • Jakuba Ježka, osmého (a celkově devátého) hráče v kategorii H14.

Celkem tedy čtyři medaile z Mistrovství Čech (2 zlata, 1 stříbro a 1 bronz) a pět postupů na MČR (dívky hrají MČR jako open). To je skvělá bilance skončivšího Mistrovství Čech, oproti loňsku je nárůst postupů a medailí značný. A po mírně slabších ročnících 08 a 09 nastupuje silná generace, doufám, že se máme na co těšit.

Hrály se celkem tři mistrovské kategorie (do dvanácti, čtrnácti a šestnácti let, vždy chlapci a dívky dohromady) a jeden FIDE Open. Tempo hry bylo 90 min + 30 s/tah a hned v pondělí bylo na programu dvojkolo. Velký to rozdíl oproti Mistrovství Moravy, které se hraje v šesti dnech, do nichž je díky třem dvojkolům nahuštěno rovněž devět kol. V kategorii do dvanácti let startovalo 87 hráčů (z toho 27 děvčat), z čehož z Plzeňského kraje bylo hned 9 z nich. V kategorii do čtrnácti let startovalo 72 hráčů (z toho 20 děvčat), z čehož z Plzeňského kraje bylo hned 9 z nich. V kategorii do šestnácti let startovalo symbolických 64 hráčů (z toho 13 děvčat), z čehož z Plzeňského kraje bylo hned 6 z nich. Ve FIDE Openu hrálo 63, resp. 62 hráčů, a to z toho důvodu, že po prvním kole byl náš Vít Bludský přeřazen do mistrovské kategorie H16, z čehož byly jen tři dívky. Náš kraj byl reprezentován šesti (pěti) borci. Nyní si po oddílech (řazeno dle počtu startujících hráčů) představme jednotlivé dílčí výsledky všech 24 hráčů v mistrovských kategoriích. Zmíníme i výkony čtyř našich hráčů ve FIDE Openu.

ŠK 64 Plzeň

Nejvíce hráčů z kraje hrálo pod hlavičkou ŠK 64 Plzeň. Jak se dařilo sedmičce statečných? Začneme děvčaty, tým ŠK 64 přihlásil do každé věkové kategorii jednu dívku: mezi nejmladšími bojovala Magdalena Koutecká, v prostřední kategorii hrála Viktoriia Strazhnyk a konečně mezi šestnáctiletými nás reprezentovala Ema Urválková. Magda hrála velmi sympaticky a v prvním kole se dokonce postarala o největší překvapení, když černými dokázala porazit nasazenou čtyřku. Poté sice následovaly tři prohry, ale závěr se opět povedl. Byla z toho 48. příčka celkově (jen jedno místo za svým nasazením) a 7. mezi dívkami. To vše díky zisku 4,5 bodů. Výrazný posun pořadím (z 67. nasazovací pozice na konečné 45. místo) zaznamenala Viktorka, která skončila jako nejlepší čtyřbodová a před ní skončilo jen pět dívek. Tři body pak uhrála Ema Urválková, pro kterou to znamenalo celkové 56. místo (nasazena byla jako č. 58) a osmé místo v kategorii děvčat.

Druhý odstavec bude věnován chlapcům. Jak již bylo řečeno v úvodu, největšího úspěchu dosáhl Makar Honcharov, který zůstal za očekáváním snad jen ve čtvrtém a pátém kole. V kole č. 5 prohrál v souboji dvou největších favoritů s nasazenou dvojkou. V kole č. 9 dostal šanci zabojovat o titul, který by získal, jen kdyby porazil vedoucího Artamonova. Zahájení se ale Makarovi tentokráte nepodařilo, a tak se musel spojit s remízou. To znamenalo zisk stříbrné medaile, protože Makar měl podobně jako Eliška Janoušková vysoké pomocné hodnocení. Šanci zahrát si mistrovskou kategorii dostal Vít Bludský, který odehrál jedno kolo v Openu, poté byl ale přeřazen do kategorie HD16. Zde „startoval“ jako číslo 37 a i přes absenci v prvním kole dokázal uhrát slušné 4 body, což pro něj znamenalo celkovou 42. pozici. Za bratrem Hynkem a Vojtou Jančíkem ale musíme o kategorii níže. Hynek Bludský byl po sedmi kolech desátý a postup byl blízko. Bohužel Hynkovi se nepovedla osmá partie, kterou Hynek prohrál. Pro postup musel nyní Hynek vyhrát a doufat v příznivé okolní výsledky. Bohužel nepodařilo se už to první, a tak se nasazená devatenáctka musela smířit s pěti body a čtyřiadvacátou příčkou. Vojta Jančík vyhrál (možná trochu překvapivě) Krajský přebor, na mistrovství mezi kandidáty na postup ale nepatřil. Vojta si odehrál své a připsal si jeden pěkný mat, který uštědřil nasazené osmnáctce. Celkem Vojta získal 4,5 bodu, díky čemuž obsadil 38. pozici (Vojta byl nasazen jako č. 42).

ŠK Líně

Pět zástupců bojovalo za tým ŠK Líně. Největšího úspěchu dosáhla Eliška Janoušková v kategorii D12. Eliška byla ohrožena v prvních dvou partiích, ale dokázala z nich vytěžit 1,5 bodu. Od té doby procházela turnajem jako nůž máslem a až do sedmého kola včetně střídala jen výhry s remízami. Po sedmi kolech byla patnáctá nasazená Eliška na fantastickém čtvrtém místě. Bohužel dvě nuly v závěru odsunuly Elišku na osmnáctou příčku celkově; to ale rozhodně nekazí povedený turnaj. A to i proto, že 5,5 bodu a nejlepší pomocné hodnocení turnaje bohatě stačilo na 1. místo v kategorii děvčat. Eliška tak potvrdila roli favoritky mezi nejmladšími děvčaty. Příliš se ale nedařilo Eliščině sestře Adéle Janouškové, která bojovala v turnaji šestnáctiletých. Adéla nakonec získala čtyři body a skončila v turnaji na celkovém 43. místě, tedy osmnáct pozic za svým nasazením. Přesto to stačilo na 5. místo v kategorii D16, těsně před domažlickou Denisou Dominikovou. Zůstaňme ještě mezi nejstaršími. Zde bojoval i Filip Charvát, pro kterého to byla první podobná zkušenost. Filip startoval jako jeden ze šesti hráčů bez ELO FIDE, přesto získal 3 body a své 61. startovní číslo dokázal na konci turnaje vylepšit na konečné číslo 57.

A v posledním odstavci věnovanému Líním se ještě vrátíme do kategorie HD12, kde startovala další dvě línská děvčata. Anna Jenčová (nasazená jako turnajová čtyřicítka) i Simona Šilhánková (nasazená jako č. 81) uhrály slušné 3 body. Zatímco pro Simču to znamenalo posun tabulkou o tři pozice, Anička se oproti nasazení o čtyřicet míst propadla. I tak ale za Simču skončilo sedm děvčat a za Aničkou byla ještě pětice dívek.

TJ Sokol Plzeň-Letná

Pět bojovníků přivezla do Harrachova Letná a hned 4 byli nasazeni těsně za postupy: v kategorii H12 to byli 11. nasazený Jiří Ježek a 14. nasazený Lukáš Křivka, o kategorii výše to pak byli 9. nasazený Matěj Křivka a 12. nasazený Jakub Ježek. U Lukáše se ale boj o postup příliš nepředpokládal, protože zde bojoval s až o dva roky staršími soupeři. Lukáš se byl srdnatě, v šestém kole se dokonce utkal s nasazenou jedničkou Makarem Honcharovem. Bohužel z posledních tří kol se Lukymu podařilo vyždímat „jen“ tři remízy. Třicáté šesté místo díky pěti získaným bodům ale rozhodně není propadák. Bohužel se nedařilo Jirkovi Ježkovi, kterého možná poznamenala prohra na čas ve třetím kole v rovné pozici (navíc po průběhu, kdy byl bodu velmi blízko). Obecně čas byl u Jiříka velký problém a hodněkrát na něj doplatil. Jirka nakonec také získal jen pět bodů a skončil 39. Nesmíme zapomenout na Tomáše Zelenku, který také bojoval v této kategorii. Podobně jako Lukáš si zde ale bude moci zahrát ještě dvakrát. Oproti Jirkovi měl zase Tomáš problém s rychlou hrou. Tomáš nakonec získal 4,5 bodu a oproti nasazení se propadl o patnáct míst: skončil 43.

Veselo pro Letnou ale bylo v kategorii H14. Matěj dal zapomenout na nepovedený loňský finiš a profesorsky si dokráčel pro postup. Jak je to jednoduché: mít 3,5/4 a zbytek doremizovat. Ale samozřejmě jednoduše se píše, hůře se provádí. Matěj tak odehrál turnaj bez prohry a z osmého místa celkem (sedmého v kategorii) postupuje na MČR. O poznání divočejší turnaj prožil Kuba Ježek, ale i ten po zásluze končí devátý (v kategorii osmý) a doprovodí Matěje na MČR v březnu 2024. Kuba odehrál dobrý turnaj, kdy se postupně utkal s prvními třemi nasazenými borci. A nezahrál s nimi vůbec špatně, byť to na výsledcích nebylo tolik vidět (0,5/3). Po prohře v osmém kole se ale oklepal a v souboji kdo s koho dokázal v devátém kole zvítězit. K šesti bodům pomohla Kubovi hlavně hra bílými (4,5/5).

Sokol Domažlice

Domažlice byly v Harrachově reprezentovány třemi hráči. Největší nadějí byl určitě Adam Rudlof, kterému ale začátek turnaje nesedl. Ačkoliv získával Adam dobré (a vyhrané) pozice, jako by mu chyběla šťáva a schopnost soupeře dorazit. Dva body po pěti kolech, to bylo žalostně málo. A přestože se Adamovi povedlo skvěle zafinišovat (4/4), nepovedený výkon se přebít nepodařilo. Na druhou stranu žádná tragédie se nekoná, obhájená 13. pozice v kategorii čtrnáctiletých je stále slušný výsledek. Vzhledem k tomu, že na MČR postupuje osm nejlepších a před Adamem skončila jedna dívka, šance stát se náhradním postupujícím stále žije. Adam postoupil vloni, letos je řada na letenských. O medaili mezi šestnáctiletými děvčaty bojovala Denisa Dominiková. V přímém souboji o bronz ale prohrála se Sofií Markinou. Čtyři body tak stačily na celkové 44. místo (což je o dvě místa za nasazením) a 6. místo mezi děvčaty. V témže turnaji startoval i 57. nasazený Ngoc Quy Luong zvaný Pepa. Za dva body bral nakonec 62. místo.

ŠK Sokol Klatovy

Nezvykle málo hráčů (byli tu jen 2) zde měly Klatovy. Důvodem je hlavně to, že Anežka Nová a sestry Tykalovy nás reprezentovaly na Mistrovství světa kadetů. Největšího úspěchu tak dosáhl druhý nasazený Matyáš Roubal, který se po celou dobu turnaje pohyboval v popředí pořadí mezi čtrnáctiletými. Matyáš sice nebyl tak suverénní jako Honzík Váňa, na rozdíl od něj ale dokázal v celém náročném turnaji neprohrát, jen těch remíz bylo o něco více. Sečteno, podtrženo: 3. místo díky 6,5 bodům. Dobrým finišem o kategorii níže se může pochlubit Daniel Kreuzman. Díky 5,5 bodům si oproti nasazení polepšil o 15 míst na celkovou šestadvacátou pozici. Škoda příliš rychlé hry alespoň v začátku turnaje.

ŠK Tachov

Tachov přivezl do Harrachova jednoho svého zástupce, kterým byl v kategorii čtrnáctiletých první nasazený Jan Váňa. Potvrdit roli nasazené jedničky je vždy obtížné, ale Honzík si s tímto poradil fantasticky, soupeřům povolil uhrát jen 1,5 bodu. Honza se tak se ziskem 7,5 bodu stal s aspoň půlbodovým náskokem před ostatními přeborníkem Čech.

ŠK Dvorec

Po delší odmlce se na MČ objevil i nepomucký zástupce. Tím byl Filip Kodýdek, který udatně bojoval v kategorii H14. Ačkoliv byl Filip mezi osmnácti hráči bez FIDE ELA, bojoval velmi statečně a dokázal ukořistit řadu cenných bodů, konkrétně jich bylo 3,5. Škoda jen dvou nul v závěrečných kolech. Celkem si Filip polepšil oproti nasazení o 7 příček a skončil 53.

FIDE Open

Zde největšího úspěchu dosáhl postřekovský Jan Rudlof (st.), který se umně vyhnul souboji s nasazenou jedničkou a díky zisku 6,5 bodu skončil na skvělém pátém místě, čímž své nasazení vylepšil o 8 pozic. Výborný finiš předvedl 47. nasazený Jakub Garay (ŠK Líně). Díky třem výhrám v posledních třech kolech získal Kuba 5 bodů a skončil třicátý. Jen o dvě místa za Kubou skončil třiapadesátý nasazený Vladimír Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná), který získal 4,5 bodu. O tři pozice níže skončil 57. nasazený línský Petr Pešta, který uhrál 4 body. Všichni tyto tři hráči startovali bez ELO FIDE. Čtyřicáté místo pak obsadil 31. nasazený Václav Koutecký hrající za ŠK 64 Plzeň, který získal také čtyři body. Do prvního kola naskočil i Vít Bludský (ŠK 64 Plzeň). Po výhře se ale přestěhoval do turnaje H16. I přes zisk jednoho bodu nebyl osmnáctý nasazený Vítek poslední a „skončil“ 62.

Bleskový turnaj

Hned 115 hráčů naskočilo do středeční bleskového turnaje hraného na jedenáct kol. V první desítce skončili tři krajští hráči: 5. skončil Matyáš Roubal (8,5 bodu), 6. byl Jaroslav Sládek (8 bodů, SK Petřín) a 9. skončil Hynek Bludský (rovněž 8 bodů).

Odkazy a poděkování

Děkuji všem našim hráčům k dosaženým výkonům a výsledkům. Velká pochvala především medailistům a všem postupujícím, těším se na Vaše vystoupení na MČR.

Rovněž děkuji za dodanou fotogalerii, jmenovitě Vlastovi Königovi, panu Křivkovi, Marcele Šperlové a Petru Herejkovi.

Výsledky: HD12, HD14, HD16, FIDE Open, blesk.
Stránky pořadatelů včetně odkazu na partie a fotogalerii: zde.

Fotogalerie