Přeskočit na obsah

Vít Vilímek čtvrtý na MČR amatérů

V Hluku u Uherského Hradiště se konalo Mistrovství ČR amatérů, tj. mistrovství mezi hráči do FIDE 2300. Kromě vážného tempa byly k vidění i další dva „doprovodné turnaje“: MČR v blesku a MČR v rapidu. To vše se odehrálo v pohodové atmosféře od 7. do 12. května. Více podrobností naleznete na webu nss.cz. O turnaje byl veliký zájem, posuďte sami dle počtu účastníků: rapid si přijelo zahrát 209 účastníků, 143 hráčů hrálo bleskový turnaj a do hlavního turnaje se třemi dvojkoly (hrací tempo bylo 60 min + 30 s/tah) se přihlásilo 179 šachistů.

hlavním turnaji jsme měli dva zástupce, totiž Víta Vilímka (nasazen byl jako č. 19) z Líní a 16. nasazeného Artema Mameteva hrajícího za ŠK 64 Plzeň. Vítkovi se dařilo skvěle, když po šesti kolech měl 6/6 a byl na neděleném prvním místě. V sedmém kole ale prohrál s pozdějším vítězem Jakubem Vojtou a v kole osmém se Vítek musel sklonit před třetím nasazeným Davidem Hákem. V posledním kole se ale opět radoval Vítek, který tak zakončil své putování ziskem sedmi bodů. Bylo z toho 4. místo (a druhé místo mezi hráči do dvaceti let), ale bronz nebyl daleko: rozhodlo totiž až druhé pomocné hodnocení. Na druhém místě se umístil Slovák Martin Chlpík, třetí byl Josef Mudrák, kterého Vít porazil. Je to trochu zvláštní, že Slovák mohl být na MČR vyhlášen, ale zřejmě taková byla pravidla… Výborně odstartoval i Artem (3/3 a 3,5/4), ale dvě prohry černými v pátém a osmém kole odsunuly Artema v celkové tabulce. Díky výhře v posledním kole se ale Artem vyšvihl na šest bodů, díky nimž obsadil celkovou třiadvacátou pozici; mezi hráči do dvaceti let skončil Artem desátý. Výsledky hlavního turnaje zde.

A ještě na skok do doprovodných turnajů. V rapidu se více zadařilo Artemovi, který získal šest bodů z devíti možných. Škoda dvou proher bílými figurami v sedmém a devátém kole, mohlo to být ještě lepší! Ale i tak Artem vylepšil své nasazení (st. č. 71) o více než 40 pozic, když se celkově umístil na 25 příčce (šestý mezi dvacetiletými). Vít Vilímek opět skvěle odstartoval (3/3), ale pak už přidal jen jednu výhru, a tak obhájil své nasazení. Vít nahrál 5,5 bodu a skončil 43. Turnaj vyhrál opět Jakub Vojta následovaný Polákem Ryszardem Kasperekem a Stanislavem Stárkem. Výsledky rapidu zde.

blesku hrál jen Vítek, který byl nasazen jakožto č. 29. a po osmi kolech to bylo více než dobré: to byl Vítek pátý s minimální ztrátou na vedoucího Rudolfa Juna. Ale podobně jako já před dvěma lety (více ve vzpomínkovém článku zde) ani Vítek nedokázal slibně rozjetý turnaj dokončit ve stylu. V posledních pěti kolech se Vítek musel před svým soupeřem hned čtyřikrát sklonit. Nakonec z toho bylo 7,5 bodu a 34. místo.

Oběma hráčům děkujeme za reprezentaci a držíme palce do dalších turnajů.

Užitečné odkazy z NSS: článek MČR, článek MČR blesk, článek MČR rapid, online přenos